Na czym polega dozór elektroniczny, jak uzyskać zgodę, zasady warunki, zmiany.


Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego - w zasadzie same zalety.


Życie pisze czasami różne scenariusze. Stało się otrzymaliśmy karę bezwzględnego pozbawienia wolności, bez warunkowego jej zawieszenia, albo zamieniono karę ograniczenia wolności lub grzywny na zastępczą karę pozbawienia wolności. Mogło również nastąpić zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności. Bez Paniki pozostaje jeszcze możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, w skrócie SDE. Ten system odbywania kary najczęściej kojarzony jest z opaską, która zapięta jest na kostce. Można mówić tu o kolejnej szansie pozostania na wolności. Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego jest bardzo korzystne tak naprawdę dla wszystkich. Skazany pozostaje na wolności, pracuje, a co za tym idzie odciągane z jego wynagrodzenia są składki na ZUS oraz podatki do US. W tym wypadku korzysta społeczeństwo, skazany nie jest na utrzymaniu Państwa, a więc tak naprawdę nas i przyczynia się do utrzymania Państwa. Dla skazanego odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego jest również bardzo korzystne. Oczywiste, że największym plusem jest pozostawanie przez skazanego na wolności, mieszka ze swoją rodziną, wychowuje i utrzymuje małoletnie dzieci jeśli takie posiada, a z racji pracy leci mu okres stażu emerytalnego. Skazany w ramach dozoru elektronicznego może kontynuować naukę, uczyć się zawodu lub wykonywać inne ważne cele życiowe. Za systemem dozoru elektronicznego przemawiaj zatem względy społeczne oraz rodzinne.


Na czym polega dozór elektroniczny, jak uzyskać zgodę, zasady warunki, zmiany.


Podstawą prawną dozoru elektronicznego jest art. 43a §  1. k.k.w., który stanowi, że Sąd Penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione określone warunki, o nich poniżej. Jak wspomniano wcześniej Istnieje możliwość odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Jest to kara odbywana na wolności, tak zwana nie izolacyjna. SDE pozwala na uniknięcie wszystkich negatywnych konsekwencji jakie wynikają z pobytu w zakładzie karnym. Taka forma wykonywania kary wolnościowej umożliwia kontrolowania zachowania skazanego, jego obserwację, w szczególności kontrolę czy wykonuje on wszystkie obowiązki jaki nałożył na niego Sąd Penitencjarny. Skazany może zamieszkiwać w swoim miejscu zamieszkania wraz ze swoja rodziną, poza wyznaczonymi godzinami nie może go opuszczać. Skazany może opuszczać miejsce zamieszkania na pójście do pracy, lub załatwieniu ważnych spraw. Skazany nie może przebywać poza miejscem zamieszkania dłużej niż 12 godzin. Szczegółowy harmonogram w tym zakresie ustala Sąd Penitencjarny. Skazany otrzymuje odpowiedni nadajnik, który jest umieszczany na łydce lub nodze. W miejscu zamieszkania instalowane jest urządzenie stacjonarne, rejestrujące, które przekazuje sygnał z nadajnika do centrali. W ten sposób wiadomo, ze skazany w określonych godzinach przebywa u siebie. Sąd może uchylić zgodę na dozór elektroniczny. Ponowna zgoda na dozór elektroniczny jest niedopuszczalna.


DOZÓR ELEKTRONICZNY - JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ? - Jak uzyskać zgodę?


Aby ubiegać się o dozór elektroniczny należy łącznie spełnić kilka warunków, według aktualnego stanu prawnego na rok 2024 przesłanki uzyskania dozoru elektronicznego przedstawiają się następująco:

- Kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

- Kilka kar - wszystkie kary łącznie nie przekraczają 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

- Skazany na karę nie przekraczającą 4 lat może ubiegać się o dozór elektroniczny na pół roku przed upływem końca kary.

- Nie może występować podwójna recydywa wielokrotna określona w przepisie art.  64  § 2 k.k.

- Jeżeli skazany przebywa w Zakładzie Karnym, to zachowanie i je opinia mają duże znaczenie dla uzyskania zgody na SDE.

- Posiadanie stałego miejsca zamieszkania.

- Wszyscy dorośli domownicy wyrazili zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.

- Lokal mieszkalny spełnia odpowiednie warunki techniczne (zasięg).

- Przekonanie Sądu, że cele kary zostaną osiągnięte.

- Umowa o pracę, promesa zatrudnienia (jeżeli skazany jest w wieku produkcyjnym).


JAK NAPISAĆ WNIOSEK O DOZÓR ELEKTRONICZNY?


Skazany powinien napisać wniosek i złożyć go do właściwego Sądu Penitencjarnego. Wniosek powinien zawierać odpowiednie wymogi formalne, przede wszystkim kompletne dane osobowe oraz karę lub kary od jakich wnosi się wniosek o dozór elektroniczny. We wniosku należy zawrzeć informacje o wszystkich warunkach o jakich mowa powyżej. Najważniejsze jest porządne i dobre uzasadnienie wniosku. Należy przekonać Sąd, że cele kary zostaną spełnione, że wystarczy to aby nastąpiła odpowiednia rehabilitacja, resocjalizacja. Sąd ocenia dotychczasowe zachowanie skazanego, jego postawę oraz bada rodzaj popełnionego czynu karalnego. Na dowód wszystkiego należy przedstawić stosowne wnioski dowodowe. Wniosek rozpatrywany jest na posiedzeniu przez Sąd Penitencjarny. W posiedzeniu udział bierze poza oczywiście Sądem, Prokurator, Skazany, ewentualnie jego Obrońca oraz przedstawiciel Zakładu Karnego, jeśli skazany składa wniosek przebywając już w Zakładzie Karnym.


Jak działa system dozoru elektronicznego?


System dozoru elektronicznego polega na tym, że skazany nosi specjalne urządzenie rejestrujące, bransoletka/opaska na kostce lub ręce, które na bieżąco przekazuje informacje o lokalizacji skazanego do centrum monitorowania. Skazany jest zobowiązany do przestrzegania harmonogramu ustalonego przez Sąd, tj. określonych godzin w których może on opuszczać miejsce zamieszkania celem udania się do pracy oraz załatwienia ważnych spraw. W przypadku nie zastosowania się do harmonogramu Sąd może uchylić zgodę na dozór elektroniczny i skazany trafia do Zakładu Karnego. 


OBOWIĄZKI SKAZANEGO W CZASIE WYKONYWANIA KARY W SYSTEMIE DOZORU ELEKTRONICZNEGO. 


- Nienaganne i ścisłe przestrzeganie nałożonych przez Sąd godzin czasowych ustalonych w harmonogramie.

- Nie opuszczanie miejsca zamieszkania poza godzinami ustalonymi w harmonogramie.

- Odbieranie każdego połączenia na urządzeniu monitorującym oraz umożliwianie dostępu do niego w kontroli i naprawy.

- Powiadamianie Centrali Monitorowania o problemach z urządzeniem monitorującym.

- Przestrzeganie obowiązującego porządku prawnego.

- Przestrzeganie obowiązków nałożonych przez Sąd.


OBOWIĄZKI NAŁOŻONE PRZEZ SĄD NA SKAZANEGO WYKONUJĄCEGO KARE W SDE.


Przy odbywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego Sąd może poddać skazanego określonym obowiązkom, których to naruszenie może skutkować odwołaniem zgody na SDE. Obowiązkami tymi mogą być:

- Przeproszenie pokrzywdzonego.

- Wykonanie obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby.

- Wykonywanie pracy, kontynuowanie pracy, podjęcie lub kontynuowanie nauki, przygotowanie się do zawodu.

- Nie nadużywanie alkoholu lub innych środków odurzających.

- Poddanie się terapii uzależnień.

- Poddanie się innej terapii, np. psychoterapii.

- Udział w zajęciach korekcyjno-edukacyjnych.

- Powstrzymanie się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach.

- Zakaz kontaktu z pokrzywdzonym, określonymi osobami, zakaz zbliżania.

- Inne stosowne postępowanie wedle uznania Sądu.


CELE DOZORU ELEKTRONICZNEGO, zmiany w SDE.


Głównym celem dozoru elektronicznego jest umożliwienie skazanym rehabilitacji, przy jednoczesnym utrzymaniu przez niego więzi rodzinnych i zawodowych. Jest to również narzędzie walczące z przeludnieniem w Zakładach karnych i pozwalające na zaoszczędzenie środków publicznych. Malo tego z racji pracy skazanego środki te ulegają zwiększeniu. System ten bardzo dobrze się sprawdza, dlatego z maksymalnie 1 roku pozbawienia wolności zwiększono dopuszczalną karę do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności pozwalającą ubiegać się o dozór elektroniczny. Dozór elektroniczny w Polsce jest ważnym narzędziem które umożliwia bardziej humanitarne i ekonomiczne podejście do kwestii bezwzględnej kary pozbawienia wolności. Równocześnie SDE umożliwia wykonanie rygorów stałej i pełnej kontroli Sądu, Zawodowego Kuratora Sądowego oraz Centrali Monitorowania. Odbywanie kary dozoru elektronicznego funkcjonuje na zasadzie samodyscypliny skazanego, jego odpowiedzialnej postawy oraz przestrzeganiu ustalonego przez Sąd harmonogramu.


Uchylenie dozoru elektronicznego, przesłanki:


Sąd uchyla zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego w wypadku, gdy: 


- Skazany popełnił kolejne przestępstwo, przestępstwo skarbowe lub naruszył porządek prawny.

- Skazany nie wykonuje obowiązków nałożonych przez Sąd.

- Orzeczono wobec skazanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowe aresztowanie;

- Skazany został osadzony w Zakładzie Karnym za inne przestępstwo;

- Skazany naruszył harmonogram i nie wrócił o czasie lub oddalił się z miejsca zamieszkania bez zezwolenia.

- Skazany usunął opaskę.


Komisja Penitencjarna. 


W przypadku skazania na karę do 4 miesięcy pozbawienia wolności o odbywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego orzeka samodzielnie komisja penitencjarna.



Na czym polega dozór elektroniczny, jak uzyskać zgodę, zasady warunki, zmiany - POMAGAMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU - ADWOKAT PATRYK RIEDEL - Email: adwokat.riedel@gmail.com, tel.: 500 045 724.