Rozwód - Dlaczego warto korzystać z pomocy adwokata/pełnomocnika w trakcie sprawy o rozwód



Pełnomocnik, to inaczej adwokat. Ktoś taki nie zajmuje się tylko obroną oskarżonych, ale pomaga ludziom w załatwieniu wielu ważnych spraw przed sądem.

Decyzja o tym, czy w sprawie rozwodowej skorzystać z pomocy adwokata należy oczywiście do rozwodzących się osób. Przed obliczem sądu można stanąć samodzielnie, ale czy to dobry wybór?


Dobry, jeśli jesteśmy biegli w sprawach rozwodowych, a w naszej własnej sprawie nie kierujemy się emocjami. Z doświadczenia wiem, że jedno i drugie zdarza się raczej rzadko. Przed sądem stają najczęściej nie znające przepisów i kierujące się emocjami strony.


Dlaczego warto skorzystać z adwokata podczas sprawy rozwodowej?


Tempo postępowania. Większość rozwodzących się par, sprawę rozwodową chce mieć jak najszybciej za sobą. Nie udało się, cóż, trudno, trzeba się rozstać i jak najszybciej zacząć nowe życie. Bez rozwiązania małżeństwa jest to niemożliwe. Z pomocą adwokata sprawa rozwodowa potoczy się szybciej, choć nie ma on wpływu na tempo pracy sądu i wyznaczane przez sąd terminy rozpraw. Pomoc adwokata pomoże uniknąć błędów i braków w pozwie rozwodowym. Jedne i drugie zdarzają się nadzwyczaj często i przedłużają całą sprawę już na początkowym etapie. W pozwie rozwodowym muszą znaleźć się żądane przez sąd informacje, na przykład o tym, czy strony próbowały rozwiązać swój spór poza sądownie. Bez tej informacji pozew jest niepełny i strony zostają wezwane do jego uzupełnienia. Błędy i braki formalne w pozwie przedłużają postępowanie sądowe o kilka tygodni.

Obecność strony na Sali sądowej w trakcie rozprawy. Ustanowienie pełnomocnika w sprawie rozwodowej zwalnia stronę z wielokrotnego stawiania się na kolejnych posiedzeniach. Może być i tak, że przed sądem będzie trzeba stawić się jeden raz po to, by sąd dokonał przesłuchania. Pełnomocnik może wyręczyć stronę w uczestnictwie w wielu posiedzeniach, w przesłuchiwaniu świadków, składaniu wniosków i wielu innych czynnościach. Nie znaczy to, że mając adwokata nie należy stawiać się w sądzie. Można to oczywiście robić i nawet jest to w interesie samej strony. Daje to jednak możliwość rezygnacji z udziału w części posiedzeń. Nie każdy ma siłę do tego, by wielokrotnie spotykać się z byłym partnerem na Sali sądowej. Czasami jest to naprawdę trudne i bolesne.


Profesjonalizm prawniczy. Rozwód jest dla każdego, ale trzeba naprawdę dobrze znać zagadnienie by nie skończył się wielką przegraną. W trakcie sprawy rozwodowej bywają rozstrzygane naprawdę ważne kwestie. Chodzi o podział majątku, alimenty, władzę rodzicielską i kontakty z dzieckiem. Gdy w interesie klienta występuje doświadczony w danych sprawach pełnomocnik, konsekwencje rozwodu są o wiele mniej niekorzystne. O adwokata przy rozwodzie warto zatroszczyć się choćby dlatego, że prawdopodobnie druga strona zrobi to samo. Występując samodzielnie naprzeciw doświadczonego mecenasa lub radcy prawnego reprezentującego interes drugiej strony, na załatwienie własnego mamy niewielkie szanse. Sprawy rozwodowe są obecnie bardzo sformalizowane. Innymi słowy, swoją sprawę można przegrać przez małe niedopatrzenie lub błąd formalny. Profesjonalista w tym zakresie dokładnie wie co i kiedy trzeba złożyć, co napisać itp.


Procesem rozwodowym rządzi wiele zasad, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Należy do nich na przykład zasada prekluzji dowodowej, w myśl której wszystkie dowody strona musi złożyć w pierwszym piśmie procesowym. Nie wiedząc o tym od początku ryzykujemy przegranie sprawy.

Pomoc w sprawach alimentacyjnych. Jeśli chodzi o alimenty, pełnomocnik może pomóc w wykazaniu rzeczywistej sytuacji finansowej i majątkowej strony przeciwnej. Może też postarać się o to, by świadczenie alimentacyjne było wypłacane już w trakcie trwania sprawy rozwodowej.


Mniejsze obciążenie psychiczne. Sprawy rozwodowe łączą się często z silnymi negatywnymi emocjami, które nasilają się na Sali sądowej. Obecność adwokata sprawia, że dana osoba czuje się pewniej i bezpieczniej. Ktoś jest z nią, przy niej i dla niej. W bardzo trudnej dla siebie sytuacji nie jest pozostawiona sama sobie.



Pomoc w przesłuchaniach. Adwokat pomaga również w przygotowaniu pytań dla świadków i przesłuchaniu ich. Pomoże również w przygotowaniu się do przesłuchania przez adwokata strony przeciwnej. Podpowie jakich pytań można się spodziewać i jak na nie odpowiadać.


Sprawiedliwa ocena wyroku i szans na odwołanie. Po zapadnięciu wyroku, adwokat będzie umiał ocenić czy jest słuszny i czy odwoływanie się ma jakikolwiek sens. Wnosząc bezskuteczną apelację do sądu II Instancji, ponosimy koszty rozprawy sądowej. Obiektywna i sprawiedliwa ocena wyroku rozwodowego jest niezbędna. Dzięki niej można zyskać wskazówki co robić dalej.


Adwokat przy apelacji. Przygotowanie apelacji od prawomocnego wyroku sądowego w sprawie rozwodowej nie jest łatwe. Apelacja musi spełniać wiele wymogów formalnych, z których składające ją strony najczęściej nie zdają sobie sprawy. Tylko profesjonalny pełnomocnik sporządzi pismo procesowe, które da szanse na skuteczną apelację.


Współpraca z pełnomocnikiem przed rozprawą rozwodową


Bardzo ważna jest współpraca z pełnomocnikiem, który ma nas reprezentować w sądzie. W dużej mierze to od niej zależy powodzenie procesu. Ze swoim pełnomocnikiem trzeba być szczerym do bólu. Ukrywanie czegokolwiek, lawirowanie, kombinowanie i kręcenie może się naprawdę źle skończyć. Nie ma gorszej sytuacji niż ta, w której adwokat dowiaduje się o jakichś poczynaniach klienta od strony przeciwnej lub jej pełnomocnika. Fakty nieznane adwokatowi mogą nawet zniweczyć opracowaną wcześniej strategię działania w interesie klienta.


Adwokat Katowice, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój - Mecenas Patryk Riedel