Rozwód - Udział detektywa w sprawie rozwodowej



Czy w sprawach o rozwód ma sens korzystanie z dowodów pochodzących z czynności detektywistycznych?


Na początek zaznaczę, że za formalny środek dowodowy w sprawie rozwodowej uważa się końcowy raport sporządzany przez detektywa. W raporcie tego typu zawarta jest dokumentacja czynności dokonanych przez detektywa, w tym materiał zdjęciowy. Zdarza się, że detektyw przesłuchiwany jest w charakterze świadka. Może on występować jako świadek w danej sprawie. Czynności detektywistyczne mające dostarczać dowodów w sprawie muszą być wykonywane przez profesjonalnego detektywa, czyli przez osobę posiadającą aktualną licencje na taką działalność. Detektywi są osobami działającymi w ramach prawa i kodeksu etyki zawodowej. To dla Sądu ma duże znaczenie. Dowody dostarczone przez kogoś, kto tylko twierdzi, że jest detektywem i nie ma żadnych potwierdzających to dokumentów będą miały mniejszy walor dowodowy dla strony, która się na nie powołuje.

Przed skorzystaniem z usług detektywistycznych w sprawie rozwodowej trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie korzyści i straty wynikające z takiego rozwiązania. Niewątpliwą korzyścią jest szansa na zdobycie dodatkowych dowodów w sprawie. Chodzi o udowodnienie czegoś o co podejrzewa się drugiego małżonka, a czego osobiście nie da się stwierdzić. Dzięki pracy detektywa najczęściej udaje się udowodnić zdradę małżeńską współmałżonka. Często czynności detektywistyczne są jedynym sposobem na naoczne przekonanie się co do tego, czy zdrada ta ma miejsce.

Gdy rozkład taki już trwa, czynności detektywa nie dotyczą wspólnego pożycia, a zatem zdrada nie będzie się liczyć. Do sądu należy badanie przyczyn rozkładu pożycia i skupianie się na okresie, gdy wspólne pożycie jeszcze trwa.

Wynajęcie detektywa w sprawie rozwodowej ma również strony ujemne. Z pewnością istotnie podwyższa koszty postępowania rozwodowego, bo usługi prywatnych detektywów do tanich nie należą. Praca detektywa nie zawsze przynosi efekty, o których myśli zlecający obserwację współmałżonka. Zdarza się tak, że raport detektywa jest całkowicie nieprzydatny w sądzie, bo nie zawiera treści korzystnych dla zlecającego jego wykonanie. I nie jest to skutkiem błędnych działań detektywa, lecz braku możliwości udokumentowania określonych okoliczności. Wynajęcie detektywa w sprawie rozwodowej nie jest jednoznaczne z osiągnięciem osobistego powodzenia i w pełni korzystnego wyroku rozwodowego.

 

Pomoc detektywistyczna w sprawie o rozwód może się przydać, ale tylko wówczas gdy przypuszczenie, że małżonek coś przed nami ukrywa jest wysoce uzasadnione. Detektyw pomoże w udowodnieniu naszego przypuszczenia. Wynajmowanie detektywa na proces rozwodowy w nadziei, że znajdzie cokolwiek co pogrąży drugą stronę nie ma większego sensu. 


Rozwód - Adwokat Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Katowice.

Adwokat Patryk Riedel, tel.: 500 045 724.