Skarga kasacyjna w sprawach o rozwód i alimenty - odwołanie, apelacja - ich możliwość?


  Piszemy odwołania/apelacje od wyroków rozwodowych
oraz skargi o wznowienie postępowania o rozwód.
Pomagamy na terenie całego kraju.
Email: adwokat.riedel@gmail.com, tel.: 500 045 724. 



Skarga kasacyjna w sprawie o rozwód.


Wyobraźmy sobie, że w pewnej sprawie rozwodowej i w sprawie o alimenty zapadł wyrok Sądu II Instancji, czyli rozpoznano apelację od wyroku Sądu I Instancji. Czy od takiego wyroku można się odwołać? Czy wyrok ten natychmiast jest prawomocny? Czy za jakiś czas będzie można zmienić treść wybranych punktów orzeczenia wydanego przez Sąd? Czy wyrok Sądu II Instancji jest wiążący na zawsze? Obecne przepisy prawne nie przewidują możliwości wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku wydanego przez Sąd II Instancji (Sądu Apelacyjnego). Skargę kasacyjną jeśli chodzi o sprawy rozwodowe i sprawy o alimenty niestety wyklucza procedura cywilna. Innymi słowy, wyroki wydane przez Sądy Apelacyjne są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie. Z uwagi na to Sąd Najwyższy nie zajmuje się już rozstrzyganiem tego typu spraw. Istnieje jedno rozwiązanie przewidziane przez Kodeks Postępowania Cywilnego, a mianowicie skarga o wznowienie postępowania, który można nazwać jako pewną formę odwołania, czy apelacji, która przysługuje nawet po rozpoznaniu wyroku przez Sąd II Instancji, oczywiście procedura w tym trybie obwarowana jest pewnymi wymogami. Istnieje zatem szansa na wzruszenie wyroku rozwodowego po jego prawomocności. 



skarga o wznowienie postępowania w sprawie o rozwód Jako Nadzywczajna forma odwołania od Prawomocnego wyroku o rozwód.


Jak wspomniano powyżej jedyną formą odwołania od wyroku w sprawie o rozwód jest skarga o wznowienie postępowania. Przyczyn pozwalających na wznowienie postępowania jest kilka, lecz jeżeli chodzi o rozwód, to najczęstsza przyczyną będzie okoliczność, iż po wydaniu prawomocnego wyroku pojawiły się nowe okoliczności lub dowody, które istniały w chwili wydania wyroku, a o których nie było w tym momencie wiedzy. W praktyce mamy sytuację, gdzie po rozpatrzeniu przez Sąd II Instancji wyrok się uprawomocnił i jest ostateczny, zatem konwencjonalne środki odwoławcze już od niego nie przysługują. Jedna ze stron posiadła wiedzę o nowych okolicznościach, czy dowodach stanowi to podstawę do skorzystania z procedury wznowienia postępowania. Wniosek o wznowienie postępowania to jedyna forma wzruszenia prawomocnego wyroku rozwodowego i ostatnia szansa. skarga o wznowienie postępowania od wyroku orzekającego rozwód jest niedopuszczalny, gdy choć jedna ze stron po uprawomocnieniu się wyroku zawarła kolejne małżeństwo. Podstawa prawna - skargi o wznowienie postępowania - zgodnie z przepisem art. 399 § 1 k.p.c. można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym wyrokiem Sądu.



Skarga Kasacyjna, Apelacja, Nowy pozew.


Zmiana likwidująca możliwość składania przez strony skarg kasacyjnych weszła w życie w roku 2000. Nowe przepisy wykluczają ponadto orzekanie Sądu Najwyższego w tym przedmiocie. Orzeczenia Sądu Najwyższego, które można spotkać w Internecie pochodzą sprzed wspomnianej zmiany. Nowe przepisy (poza uniemożliwieniem skargi kasacyjnej), nie zmieniły prawie niczego w orzecznictwie rozwodowym i alimentacyjnym, dlatego większość orzeczeń Sądu Najwyższego sprzed roku 2000 nie straciło na aktualności.


Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny czyli II Instancji, z chwilą jego ogłoszenia staje się prawomocny. Inaczej mówiąc, dzień, w którym wyrok jest ogłaszany jest datą rozwiązania związku małżeńskiego. W tym samym dniu między stronami powstaje rozdzielność majątkowa, jeśli wcześniej nie ustanowiono jej w drodze umowy majątkowej małżeńskiej (Intercyza przed notariuszem) lub na drodze sądowej. W przypadku gdy nie została złożona apelacja od wyroku wydanego przez Sąd I Instancji, wyrok ten uprawomocnia się 8 dnia od jego ogłoszenia.



Czy można wnosić o zmiany w prawomocnym wyroku sądowym?


Uprawomocnienie się wyroku w zasadzie zamyka postępowanie sądowe w danej sprawie. Istnieją wyjątkowe sytuacje, w których można wznowić zakończone postępowanie sądowe. Dzieje się tak wtedy, gdy wyrok uzyskano przez przestępstwo lub jest oparty na fałszywym dokumencie. Zakończone prawomocnym wyrokiem sprawy sądowe wznawia się w specjalnym trybie.


Można natomiast wnieść powództwo dokonanie zmian orzeczenia rozwodowego w zakresie alimentów, sprawowania władzy rodzicielskiej, a także kontaktów z dzieckiem. Zmiany dotyczące alimentów, to podniesienie, obniżenie lub uchylenie tego świadczenia. Zmiany w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej mogą dotyczyć osoby, która opiekuje się nieletnim. Zmiany w zakresie kontaktów z dzieckiem mogą dotyczyć harmonogramu spotkań.



Kiedy i w jakich sytuacjach można ubiegać się o zmiany w prawomocnym wyroku rozwodowym?


Przepisy nie określają tu konkretnych terminów, natomiast jasno wynika z nich, że aby takie zmiany były możliwe, muszą zmienić się okoliczności. Sąd rozpatrując powództwo o dokonanie zmian w prawomocnym wyroku nie zajmuje się całą sprawą od początku. Zadaniem Sądu jest skupienie się na faktach związanych ze zmianą okoliczności, jaka zaszła w stosunku do wydanego wcześniej i uprawomocnionego wyroku. Nie warto więc wnosić o zmiany zaraz po uprawomocnieniu się pierwszego orzeczenia sądowego.

Uwaga!


Nowej sprawy o alimenty, władzę rodzicielską lub kontakty z dzieckiem nie należy traktować jako Sądu III Instancji. Prawomocny wyrok w danej sprawie został już wydany. Z wnioskiem o zmiany w wyroku lepiej wstrzymać się do czasu, gdy zaistnieją okoliczności wymagające ich dokonania przez Sąd. Sprawę o zmianę wyroku rozwodowego kieruje się do właściwego Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego.



Skarga kasacyjna w sprawach o rozwód i alimenty - odwołanie, apelacja - ich możliwość.


Piszemy odwołania/apelacje od wyroków rozwodowych oraz skargi o wznowienie postępowania o rozwód.
Pomagamy na terenie całego kraju. Email: adwokat.riedel@gmail.com, tel.: 500 045 724.