Upadłość Konsumencka 2025 - Jak Ogłosić Upadłość Konsumencką? Jak napisać wniosek?
Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć gdy dłużnik staje się całkowicie niewypłacalny. Niewypłacalność oznacza, że dłużnik nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych przez minimum trzy miesiące. Upadłość konsumencka wchodzi również w grę, gdy długi osoby, która stara się o upadłość przekraczają jego majątek przez minimum okres dwóch lat. Ogłoszenie upadłości dłużnika jest dla niego szansą, aby rozpocząć od nowa swoją sytuację ekonomiczną, tzw. rozpoczęcie od czystej karty. Upadłość daje możliwość umorzenia zobowiązań finansowych, nie oznacza to, że następuje to z automatu. Należy spełnić odpowiednie warunki i przejść dość zawiłą i złożoną procedurę. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik traci swój majątek, jeśli taki posiada. Środki uzyskane z tego majątku zostają przeznaczone na zaspokojenie roszczeń wierzycieli przez syndyka. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej chroni dłużnika przed egzekucją komorniczą, windykacją należności, ograniczona jest również możliwość zakładania spraw sądowych przeciwko dłużnikom. Od momentu ogłoszenia upadłości nie lecą odsetki. Upadłość konsumencka chroni również dłużnika przed utratą miejsca zamieszkania przez okres dwóch lat.
Wzrost popularności upadłości konsumenckiej i statystyki.
W 2023 roku padł rekord w ogłaszaniu upadłości konsumenckich, było ich około 21.000, w 2022 roku liczba upadłości wynosiła około 15.000. Liczba ogłoszeń upadłości była wyższa w 2023 roku o około 30% w porównaniu z 2022 roku. W 2023 roku w Gliwicach ogłoszono 137 upadłości konsumenckich, a w Katowicach 126. Świadczy to o popularności rozwiązania jakim jest upadłość konsumencka. Niestety źle świadczy to o sytuacji ekonomicznej naszego społeczeństwa. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wysoka inflacja, ogromny wzrost cen, wzrost stóp procentowych oraz wszystkim znana sytuacja z kredytem we frankach. Pandemia również nie wpłynęła korzystnie na sytuacje gospodarczą. Wiele ludzi w związku z powyższa sytuacją przestaje dawać radę z płaceniem swoich zobowiązań oraz co za tym idzie z ponosić kosztów utrzymania swojej rodziny oraz siebie. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć tylko osoba fizyczna.
Stan niewypłacalności jako warunek ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Warunkiem uzyskania upadłości konsumenckiej jest osiągnięcie prze dłużnika stanu niewypłacalności. Nie chodzi tutaj o wysokość zadłużenia, a bardziej o to, że dłużnik nie jest zdolny do regulowania swoich zobowiązań pieniężnych przez okres powyżej trzech miesięcy. Jak wspomniano wyżej jeżeli osoba zadłużona posiada zobowiązani przekraczające wartość majątku. W powyższych wypadkach można mówić o niewypłacalności. Spirala zadłużenia jest czasami tak ogromna, że życie dłużnika zmienia się diametralnie. Żyje on w lęku, nie ma spokoju psychicznego, może posypać jego życie rodzinne. Warto w takim wypadku czym prędzej złożyć wniosek o upadłość konsumencką.
Dzięki nowelizacji przepisów w 2020 roku ułatwiono ogłoszenie dłużnikom upadłości konsumenckiej. Zniesiono pewne rygory. co też spowodowało zwiększenie się liczby osób chcących ogłosić upadłość konsumencką. Wcześniej, aby ogłosić upadłość konsumencką należało wykazać, że zadłużenie nie powstało z winy dłużnika. Zniesiono ten warunek, co ułatwiło znacząco postępowanie.
Czy upadłość konsumencka skutkuje umorzeniem Wszystkich długów?
Upadłość konsumencka jest ratunkiem dla niewypłacalnych dłużników, ale nie oznacza całkowitego umorzenia długów. Duża część zobowiązań finansowych zostaje w wyniku zakończenie procesu upadłościowego umorzona, jednakże jakąś część trzeba będzie spłacić. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik traci swój, majątek oczywiście jeśli taki posiada. Majątek ten zostaje przeznaczony na spłatę wierzycieli. Mówimy tutaj o zobowiązań, które w jakiejś części da się spłacić. Zobowiązania nieuregulowane zobowiązania zostaną umorzone. Jeżeli dłużnik nie posiada jako tako majątku, to po ogłoszeniu upadłości syndyk ustala plan spłaty ustalając, że część wynagrodzenia za każdy miesiąc będzie przeznaczana na spłatę części zadłużenia. Jest to bardzo korzystne bo taka forma spłacania zadłużenia jest wręcz symboliczna w stosunku do wysokości zadłużenia. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik przestaje otrzymywać zawiadomienia od komorników, czy telefony od wierzyciel. Jak wspomniano wcześniej dłużnik dostaje nową szansę i zaczyna swoje ekonomiczne życie od początku. Upadłość konsumencka jest zatem bardzo korzystna, albowiem spłacona zostaje jedynie mniejsza część zadłużenia w ciągu kilku lat, a reszta zostaje umorzona i konto dłużnika jest czyste.
W wyjątkowych wypadkach zadłużenie może zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat.
Zalety upadłości konsumenckiej.
- Jak wspomniano, czysta karta, dłużnik zaczyna od nowa z czystym kontem.
- Część długów spłacona w wyniku planu podziału ustalonego przez syndyka po upadłości stanowi niewielką cześć pierwotnego zadłużenia.
- Ochrona przed komornikami oraz wierzycielami, następuje umorzenie egzekucji komorniczych.
- Od momentu ogłoszenia upadłości przestają zostać naliczane odsetki.
- Zapewnienie miejsca zamieszkania, wystarczy złożyć wniosek o wydzielenie środków na lokum i przez dwa lata mamy zapewniony dach nad głową.
- Dłużnik uzyskuje spokój psychiczny w wyniku zatrzymania pętli kredytowej.
- Umorzenie niespłaconych zobowiązań w wyniku planu spłaty lub z jego pominięciem powoduje wykreślenie z KRD - Krajowego Rejestru Długów.
- Po maksymalnie 36 miesiącach po wykonaniu planu spłaty zadłużenie zostaje całkowicie umorzone. Może to trwać krócej.
Ile trwa upadłość konsumencka?
Sąd rozpoznaje wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu kilku miesięcy (zależy od konkretnego Sądu w danej miejscowości, sytuacji kadrowej, ilości spraw, itd.) Plan spłaty po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej trwa maksymalnie 36 miesięcy, zatem do maksymalny czas do całkowitego umorzenia długów. Czas ten może być oczywiście krótszy.
Jakie długi nie mogą zostać umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej?
Nie wszystkie długi podlegają umorzeniu w drodze postępowania upadłościowego, długi te to:
- Alimenty.
- Zobowiązania z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie niezdolności do pracy, choroby, kalectwa lub śmierci.
- Sądowy obowiązek naprawienia szkody, zadośćuczynienia lub nawiązki, świadczenia pieniężnego na fundusz.
- Sądowy obowiązek zapłaty grzywny.
- Zobowiązania powstałe po ogłoszeniu upadłości.
- Zobowiązania, których dłużnik umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu upadłościowym.
JAKIE zadłużenia mogą ZOSTAĆ UMORZONE W WYNIKU UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ?
- Zadłużanie z tytułu kredytów, pożyczek, długów para bankowych.
- Zadłużenie w ZUS.
- Zadłużenia podatkowe.
- Zadłużenia z prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej.
- Zaległości z tytułu rachunków za media, czynszów, telefonu, Internetu, itd.
- Inne zobowiązania względem osób fizycznych oraz firm.
Ile kosztuje upadłość konsumencka?
Opłata sądowa wynosi 30 złotych. Do tego dochodzą koszty pozasądowe jak informacja z BIK, czy inna dokumentacja. Koszty wynajęcia Kancelarii Adwokackiej to już sprawa indywidualna.
Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej.
Przygotowanie wniosku o upadłość.
Dłużnik musi zgromadzić całą dokumentacje odnośnie jego zadłużenia, wezwania do zapłaty, zawiadomienia od komornik, umowy, itd. Jeżeli dłużnik nie posiada tych dokumentów lub posiada jedynie ich część, to warto zwrócić się do Biura Informacji Kredytowej - BIK o informacje odnośnie zadłużeń w bankach lub parabankach. Dysponując tymi danymi można rozpocząć sporządzania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek ten jest bardzo obszerny, rozległy i skomplikowany. We wniosku trzeba umieścić wiele danych, np. takich jak dane każdego wierzyciela, wysokość zadłużenia na dzień sporządzania wniosku, datę wymagalności roszczenia, określenie spornych wierzytelności. Należy sporządzić przekonujące uzasadnienie, uwzględniające przyczyny niewypłacalności oraz kroki jakie podjęto w celu jej rozwiązania. Dane jakie są wymagane do wniosku są bardzo rozległe. Należy dochować bardzo dużej staranności w jego sporządzaniu, w przeciwnym wypadku narażamy się na oddalenie przez Sąd wniosku o upadłość.
Rozpoznanie wniosku o upadłość konsumencką przez Sąd.
Sąd rozpoznaje wniosek o upadłość konsumencką. Dobrze i fachowo sporządzany wniosek jest w stanie przekonać Sąd rozpoznający sprawę do wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej osoby zadłużonej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy Sąd zgadza się na ogłoszenie upadłości. Błędnie lub źle wypełniony wniosek może skutkować jego oddaleniem, czyli nieuwzględnieniem. Zatajenie pewnych faktów skutkuje tym samym, może być tak również w przypadku braku świadomości dłużnika, że coś zostało zatajone, czy pominięte. Przyczyną oddalenia wniosku może być np. stwierdzenie przez Sąd, że czynności wykonywane przez dłużnika były działaniami krzywdzącymi wierzycieli. Po raz kolejny warto podkreślić, że dłużnik może być nieświadomy, że działał w sposób niezgodny z procedura i prawem.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz ustanowienie syndyka.
Po ogłoszeniu upadłości przez Sąd zostaje ustanowiony syndyk masy upadłości. W toku postępowania syndyk dokonuje likwidacji majątku dłużnika, jeśli taki istnieje oraz ustala plan spłaty wierzycieli. Plan ten zawiera kwoty oraz terminy w jakich dłużnik ma za zadanie zwrócić wierzycielom zaległości. Oczywiście kwoty te to jedynie część długów jakie posiada dłużnik. Plan spłaty jest konstruowany w taki sposób, aby nie trwał dłużej niż 36 miesięcy. Może to być krótszy okres. Postępowanie przed syndykiem może również być skomplikowane i czasochłonne.
Zakończenie postępowania upadłościowego.
Po zakończeniu planu spłaty reszta zadłużenia zostaje umorzona i zadłużony jest oczyszczony ze wszelkich długów. W takim wypadku nie można go nazywać już nawet zadłużonym, ponieważ ekonomicznie jest czysty.
Jaki Sąd rozpatruje upadłość konsumencką?
Sądem właściwym do rozpoznawania spraw upadłościowych jest Sąd rejonowy, Wydział Gospodarczy.