Odwołanie od Decyzji ZUS i co dalej?


 Piszemy odwołania od wszystkich decyzji ZUS.
Pomagamy na terenie całego kraju.
Email: adwokat.riedel@gmail.com, tel.: 500 045 724. 


                 

Złożenie odwołania Do zus i co dalej? - Najważnienisze Informacje - Jak Napisać odwołanie?

Życie pisze czasem różne scenariusze, z przyczyn losowych, przypadku jak i wypadku, itd. Ubezpieczony został nieprzewidzianie zmuszony wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem. ZUS wydaje niekorzystną decyzję z którą nie zgadza się ubezpieczony uważając ją za niesprawiedliwą, krzywdzącą, która dla ubezpieczonego jest niezrozumiała lub która nie zgadza się z aktualnym stanem faktycznym. Nie pozostaje nic innego jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS. Zawsze warto odwołać się od negatywnej decyzji ZUS, postępowanie jest zwolnione z kosztów sądowych. Ubezpieczony niczym zatem nie ryzykuje, w razie wygrania sprawy nastąpi zmiana decyzji, a w razie negatywnego rozstrzygnięcia sprawy nic nie ulega zmianie. Sprawę z odwołania od decyzji ZUS rozpatruje niezależny Sąd, który kieruje się zasadą swobodnej oceny dowodów oraz doświadczenia życiowego. Sąd ma zatem większe możliwości przy ocenie konkretnej sprawy niż ZUS. W tego typu sprawach często dopuszcza się dowód z opinii biegłych lekarzy sądowych, którzy wydają opinię wedle własnej wiedzy fachowej, są oni niezależni i obiektywni. W sprawie Z ZUS przed Sądem ubezpieczony ma możliwość swobodnego wypowiedzenia się i przedstawienia swoich argumentów w sprawie. Może to oczywiście zrobić jego zawodowy pełnomocnik w postaci adwokata, który dodatkowo powoła się na argumentacje prawną, a znajomość procedur i zwyczajów sądowych jest tym bardziej pomocne w takiej sprawie. Z tych względów zawsze warto się odwołać się od decyzji ZUS.


Przykłady nieprawidłowych decyzji ZUS z życia wziętych.


Przykład 1 - absolutny klasyk (prawo do renty, niezdolność do pracy):

Lekarz medycyny pracy odmawia wystawienia zaświadczenia o zdolności do pracy, lekarz prowadzący, określonej specjalności stwierdza, że należy złożyć wniosek do ZUS o ustalenie prawa do renty z uwagi na niezdolność do pracy. ZUS stwierdza, że ubezpieczony nie jest niezdolny do pracy i może pracować, a jak wskazano wcześniej lekarz medycyny pracy nie chce wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy. Mamy absurdalną sytuację w której ZUS twierdzi, że ubezpieczony może pracować, a lekarz medycyny pracy twierdzi, że nie może. Ubezpieczony nie może legalnie podjąć pracy, może pracować jedynie nieoficjalnie, co oczywiście nie jest wskazane. W takim wypadku nie pozostaje nic jak złożenie odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej prawa do ustalenia reny z tytułu niezdolności do pracy.

Kolejny przykład - też klasyk (zasiłek chorobowy, ciąża):

Kobieta podejmuje pracę, pracuje u pracodawcy przez okres ponad 30 dni, który uprawnia do ubiegania się o prawo do świadczenia chorobowe. Jest składany wniosek o zasiłek chorobowy do ZUS, z uwagi na niezdolność do pracy w okresie ciąży. ZUS odmawia prawa do zasiłku chorobowego twierdząc, że umowa o prace była zawarta specjalnie dla uzyskania prawa do świadczeń oraz że umowa była pozorna. Pani rzeczywiście świadczyła prace u pracodawcy przez ponad miesiąc, wykonywała wszystkie czynności służbowe, w trakcie zaszła w ciążę i przeszła na chorobowe. ZUS bezpodstawnie odmawia prawa do zasiłku chorobowego. Pozostaje tylko odwołanie od decyzji ZUS, która odmawia wypłaty zasiłku chorobowego. Więcej tutaj: Odmowa prawa do zasiłku chorobowego z ZUS - Odwołanie od decyzji ZUS.

Ostatni przykład (zwrot nienależnie pobranego świadczenia):

Ubezpieczony przebywała na zasiłku chorobowym z ZUS z tytułu niezdolności do pracy. ZUS stwierdził, że ubezpieczony nienależnie pobierał świadczenie chorobowe z ZUS, albowiem w okresie zwolnienia wykonywał pracę u innego podmiotu. W rzeczywistości ubezpieczony przebywał w domu w okresie pobierania świadczenia chorobowego, jednakże w ciągu tego zwolnienia wysłał kilka maili do drugiego pracodawcy w związku z jego obowiązkami. Czynności te były incydentalne i nie wpłynęły negatywnie na stan zdrowia ubezpieczonego, zatem nie ma podstaw do domowy świadczenia chorobowego z ZUS. Konkluzja - jak zwykle należy złożyć dowołanie od decyzji ZUS. Więcej tutaj: Zwrot Nienależnie Pobranego Świadczenia z ZUS Świadczenie Nienależne - Odwołanie od Decyzji - ZUS.   


Można wskazać dziesiątki takich przykładów. Zajęłoby to kilka stron. Wniosek jest jeden, jeżeli ZUS wydaje decyzję, to zawsze można się od niej odwołać do właściwego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.


Wskazówki - Jak napisać odwołanie Od dezycji ZUS?

1.Dokładność: upewnij się, że wszystkie dane, w tym numery i daty, są poprawne.

2.Jasność argumentacji: wyjaśnij dokładnie, dlaczego uważasz, że decyzja ZUS jest niewłaściwa.

3.Dowody: dołącz wszelkie dokumenty, które mogą wesprzeć twoje argumenty (dokumentacja medyczna, podatkowa, świadkowie, itd. wszystko co potwierdzi  stanowisko zawarte w odwołaniu).

4.Fachowe, treściwe i wyczerpujące uzasadnienie odwołania zawierające skuteczną argumentacje zarzutów do odwołania oraz omówienie wskazanych dowodów w sprawie.

5.Terminowość: pamiętaj, aby złożyć odwołanie w ustawowym terminie, zazwyczaj jest to miesiąc od daty otrzymania decyzji. W przypadku nie wydania decyzji przez ZUS w ciągu 2 miesięcy można wnieść odwołanie do Sądu.

6.Profesjonalizm: stosuj formalny język i trzymaj się faktów, najlepiej pisać w formie trzecioosobowej.

7.Ogólne wskazówki, w zależności od konkretnej sytuacji i przyczyn odwołania, treść i załączniki mogą się różnić. W razie wątpliwości warto skonsultować się z adwokatem.


Szczegółowo o tym jak napisać odwołanie od decyzji ZUS w tym artykule: Jak odwołać się od Decyzji ZUS? Jak napisać odwołanie od Decyzji ZUS?


Rodzaje decyzji ZUS od których można złożyć odwołanie.

Jeśli ubezpieczony nie jest usatysfakcjonowany z treści wydanej decyzji ZUS, to ma prawo złożyć odwołanie. Przykładowymi negatywnymi decyzjami ZUS są: odmowa przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, odmowa przyznania prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego, rehabilitacyjnego, odmowa przyznana prawa do emerytury, do emerytury pomostowej, odmowa ponownego przeliczenia wysokości emerytury, zobowiązanie do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, odmowa przyznania odszkodowania za wypadek przy pracy, odmowa ustalenia niepełnosprawności, nie ustalenie prawidłowego stopnia niepełnosprawności, nieprawidłowe naliczanie składek ubezpieczeniowych, ustalenie nieprawidłowej wysokość świadczenia, o rentę rodzinna w związku z wypadkiem przy pracy, odmowa przyznania renty socjalnej, odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania, odmowa prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, odmowa przyznania zasiłku pogrzebowego, odmowa przyznania dodatku pielęgnacyjnego do rent i emerytur, dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej,  nakazanie zwrotu zasiłku żłobkowego, nakazanie zwrotu świadczenia wychowawczego (500+/800+), odmowa przyznania świadczenia zdrowotnego z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych, zwrot kosztów poniesionych na zakup przedmiotów i sprzętu ortopedycznego.


ZUS ma możliwość samodziElnej zmiany decyzji bez udziału sądu.

Jeśli odwołanie od decyzji ZUS zostanie złożone w odpowiednim czasie i miejscu, jeśli jest prawidłowo napisane z odpowiednim uzasadnieniem oraz zawiera wnioski dowodowe na poparcie naszych twierdzeń, to na jego podstawie rozpoczyna się proces odwoławczy, który najczęściej kończy się na rozpoznaniu sprawy przed Sądem I instancji. Teoretycznie ZUS może zmienić decyzję od, której złożono odwołanie, ponieważ składa się je do ZUS, który może uznać, że decyzja nie jest jednak prawidłowa i dokona jej zmiany. Możliwą taką daje przepis art. 83 ust. 6 u.s.u.s., który stanowi, że jeżeli ZUS uzna, iż odwołanie jest słuszne i zasadne, to zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania do ZUS. W takim przypadku odwołanie traci bieg. niestety takie sytuacje to rzadkość i występują sporadycznie. Jeśli ZUS podtrzymuje swoje stanowisko wysyła odwołanie wraz z aktami osobowymi ZUS odwołującego do właściwego Sądu I Instancji, tj. Sądu Pary i Ubezpieczeń, w zależności od sprawy może to być Sąd Okręgowy lub Sąd Rejonowy.


Decyzje ZUS od których nie przysługuje odwołanie.

Nie od wszystkich decyzji ZUS przysługuje odwołanie. Są to decyzje wydane w wyjątkowych wypadkach na korzyść ubezpieczonych. Decyzje od których nie przysługuje odwołanie to decyzje przyznające świadczenie w drodze wyjątku, decyzje w sprawie umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.


ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W RAZIE BEZCZYNNOŚCI ORGANU Rentowego.

W przypadku nie wydania przez ZUS decyzji w terminie 2 miesięcy od dnia wniesienia wniosku do ZUS ubezpieczony może wnieść odwołanie bezpośrednio do Sądu z pominięciem ZUS. Odwołanie w razie bezczynności organu ZUS nie przysługuje, gdy na organie ZUS nie ciążyła powinność wydania decyzji (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 3 lipca 2013 roku, sygn. akt: III AUa 7/13). W pozostałych przypadkach odwołanie wnosi się do ZUS w terminie miesiąca od dnia otrzymania odwołania, który następnie przekazuje sprawę do Sądu


Co może być dowodem w sprawie z ZUS?

Zgodnie z art. 250 k.p.c. przedmiotem dowodu są fakty sporne, istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Dowodem może być tak naprawdę wszystko, co może pomóc w udowodnieniu swoich twierdzeń, poza dowodami zdobytymi niezgodnie z prawem lub nielegalnymi zgodnie z przepisami prawa. W sprawach z odwołania od decyzji ZUS w postępowaniu przed Sądem dowodem może być: opinia biegłego lekarza sądowego, biegłego do spraw rachunkowości w sprawie rent i emerytur, dokumentacja medyczna, dokumentacja pracownicza, w szerokim tego ujęciu, zeznania świadków, przesłuchanie stron, zdjęcia, nagrania, itd. W sprawach z ZUS okoliczności sporne mogą być udowadniane wszelkimi środkami dowodowymi, przewidzianymi w k.p.c. (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 1996 roku, sygn. akt: II URN 3/95). Należy również przy tym wskazać, że w trakcie sprawy sądowej ZUS nie musi udowadniać prawidłowość wydanej przez siebie decyzji, lecz to odwołujący się musi udowodnić wskazane przez niego okoliczności, które miały miejsce (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2017 roku, sygn. akt: III AUa 2227/16). 


Ile kosztuje sprawa z odwołania od decyzji ZUS w Sądzie?

Sprawa przed Sądem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nic nie kosztuje. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest zwolnienie z kosztów sądowych dla odwołujących się ubezpieczonych. Jest to jeden z argumentów dlaczego warto się odwołać od negatywnej decyzji ZUS.


Jak długo trwa sprawa z ZUS przed Sądem.

ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie odwołania, po tym terminie albo zmienia zaskarżoną decyzję, co jest rzadkością, albo odwołanie wraz ze swoją odpowiedzią oraz aktami ubezpieczonego wysyła do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sprawa trwa wiele miesięcy, jest to również zależne od rodzaju sprawy oraz danego Sądu w danej miejscowości. Należy uzbroić się w cierpliwość. Sąd zawiadomi odwołującego się o przesłaniu odwołania od decyzji ZUS do Sądu. Sąd następnie prześle odpowiedź na odwołanie do ubezpieczonego zakreślając mu termin na odpowiedź. Następnie Sąd zawiadomi o terminie rozprawy sądowej. Między czasie można składać różne wnioski dowodowe do Sądu na piśmie. Na rozprawie również jest taka możliwość, jednakże lepiej zrobić to przed rozprawą sądową. 


Termin na złożenie odwołania od decyzji ZUS.

Jak wspomniano wcześniej termin na złożenie odwołania od decyzji ZUS wynosi miesiąc od dania doręczenia decyzji lub 2 miesiące od dnia złożenia wniosku, w którym to terminie ZUS nie wydał decyzji, wtedy odwołanie składa się wprost do Sądu, a nie do ZUS. W przypadku przekroczenia tego terminu Sąd odrzuca odwołanie. Sąd może przyjąć odwołanie do rozpoznania w przypadku uchybienie terminu jeśli przekroczenie terminu nie jest znaczne oraz należycie usprawiedliwi sie termin nie wniesienia odwołania w terminie. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Orzeczeniem z dnia 7 listopada 2018 roku, sygn. akt: III AUa 771/18 wskazał, że do oceny, czy przekroczenie terminu nie jest nadmierne, nie wystarczy proste porównanie czasu opóźnienia z terminem przewidzianym w ustawie do wniesienia odwołania; zależy to także od charakteru okoliczności usprawiedliwiających zaniechanie odwołującego się. 


Gdzie złożyć odwołanie od decyzji ZUS?

Odwołanie od decyzji ZUS składa się do właściwej jednostki ZUS z której przyszła decyzja. Odwołanie rozpatruje Sąd, jednakże odwołanie składa się do ZUS, który przekazuje odwołanie wraz z aktami osobowymi ubezpieczonego do Sądu. Odwołanie należy wysłać do ZUS przesyłka pocztową poleconą lub można je złożyć osobiście w siedzibie ZUS, W razie wyboru osobistego dostarczenia odwołania, należy uzyskać potwierdzenie złożenia go w placówce ZUS, chodzi tu o pieczątkę oraz podpis pracownika. Odwołania można również wnieść ustnie do protokołu w ZUS, jednakże jest to rzadkość. 


Odwołanie od decyzji Organu Rentowego w Sądzie I instancji.

 

Kiedy odwołanie nie trafia do Sądu?

Istnieją sytuacje, w których odwołanie od decyzji ZUS może w ogóle nie trafić do Sądu. Pomijamy te sytuacje, w których przesyłka zostaje zagubiona, bo dzieją się to bardzo rzadko. Zgodnie z opisanymi wyżej zasadami, odwołanie od decyzji ZUS, trafia najpierw do tej instytucji, a dopiero potem do Sądu wraz z całą dokumentacją sprawy, jak wskazano wcześniej. Obowiązek przesłania odwołania wraz z dokumentacją do sądu spoczywa na ZUS. Po otrzymaniu pisma odwoławczego adresowanego do ZUS i sądu, organ rentowy analizuje pismo i ponownie przygląda się sprawie. Na tym etapie może zdarzyć się, że uzna odwołanie za zasadne i cofnie swoją poprzednią decyzję. Sytuacja tak występuje bardzo i to bardzo rzadko, na zasadzie procenta. Jeśli tak się stanie, odwołanie nie trafi do sądu, bo nie ma już takiej potrzeby. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której organ rentowy nie przekazuje odwołania do sądu. Dzieje się tak wtedy, gdy składający odwołanie wykaże w nim, że zaistniały nowe okoliczności, które nie zostały wzięte pod uwagę przy podejmowaniu poprzedniej decyzji. Np. kiedy zostaną złożone nowe dokumenty płacowe od byłego pracodawcy, które nie zostały przedłożone wcześniej przy poprzednim wniosku do ZUS. Jeśli chodzi o sprawy związane z rentami i innego typu świadczeniami, to nowe okoliczności również muszą powstać po dniu, w którym lekarz orzecznik ZUS wydał orzeczenie, na podstawie którego wydana została decyzja. W takiej sytuacji, lekarz orzecznik ZUS ponownie rozpatruje sprawę ubezpieczonego. Na tej podstawie, organ rentowy może wydać nową decyzję. Od decyzji tej można się odwołać do sądu, ponieważ została podjęta w odrębnym, nowym postępowaniu. Samej decyzji i sprawie nadaje się nowy numer sprawy.

 

Odwołanie od decyzji zus w Sądzie I instancji.

Jeśli nie zachodzi żadna z powyższych okoliczności, odwołanie od decyzji organu rentowego trafia do Sądu I instancji. W pierwszym kroku Sąd sprawdza czy dopełnione zostały wszelkie formalności; czy w odwołaniu umieszczono wszystkie dane, podpisy itp. Jeśli Sąd stwierdzi jakieś braki w odwołaniu, wzywa ubezpieczonego do ich usunięcia, to jest do uzupełnienia odwołania o brakujące dane, podpisy itp. Jeśli z formalnego punktu widzenia wszystko jest w porządku lub braki w odwołaniu zostaną usunięte, Sąd nadaje sprawie bieg i wyznacza termin jej rozpoczęcia. Rozpoczęcie rozprawy może opóźnić się także z winy organu rentowego. Jeśli w materiale dowodowym Sąd stwierdzi istnienie braków, akta sprawy zwracane są do ZUS z wezwaniem o ich uzupełnienie. To w oczywisty sposób opóźnia rozpoczęcie rozprawy.

Wyznaczanie terminu rozprawy. Termin rozprawy wyznacza się tak, by od dnia wniesienia wniosku lub od dnia sfinalizowania wyjaśniania wszystkich nieścisłości i braków nie minęło więcej niż 14 dni. Sąd powinien dołożyć wszelkich starań by dotrzymać tego terminu. W rzeczywistości nie ma takiej możliwości, albowiem spraw z ZUS jest tak dużo, że jest to nierealne.


Udział w sprawie Sądowej zainteresowanego.

W postępowaniu przed Sądem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oprócz ubezpieczonego może brać udział zainteresowany, czyli ten którego również sprawa dotyczy, najczęściej jest to pracodawca. Sąd musi każdorazowo zawiadamiać zainteresowanego o sprawie i rozprawie. Zainteresowany nie musi brać udziału w sprawie, ma do tego uprawnienie i nie jest to jego obowiązkiem. Sprawy w jakich zainteresowany musi być powiadomiony to np. prawo do zasiłku chorobowego w trakcie zatrudnienia, jednorazowe odszkodowanie w związku z chorobą zawodową, itd. Zainteresowany może przystąpić do udziału w sprawie w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania zawiadomienia.


Uwzględnienie odwołania od decyzji ZUS - czyli sprawa wygrana.

W przypadku uwzględnienia odwołania od decyzji ZUS, czyli wygrania sprawy Sąd w wyroku wpisuje, że uwzględnia odwołanie. W takiej sytuacji Sąd zwraca akta do ZUS, który to musi wydać nową decyzją zgodną z wnioskami odwołania. Warto w tym miejscu wskazać, że np. jeśli sprawa trwała od dłuższego czasu i dotyczyła np. prawa do renty, to ZUS musi nadpłacić świadczenie rentowe z datą wsteczną od dnia wniesienia odwołania. Dotyczy to wszelkich świadczeń okresowych. Przypadków tego typu można by mnożyć. ZUS może również wnieść apelację od wyroku Sądu I Instancji do Sądu II Instancji, w takim wypadku wyrok nie jest prawomocny i nie obowiązuje, dopóki Sąd II Instancji nie wyda prawomocnego wyroku. Przed sądem odwołujący się ma prawo żądać korekty decyzji ZUS i wykazywać przy tym swoją argumentacje, jednakże nie może żądać czegoś, o czym ZUS nie decydował (wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 15 lipca 2016 roku, sygn. akt:  III AUa 1852/15).


Oddalenie odwołania od decyzji organu rentowego przez Sąd I instancji - sprawa przegrana.

W przypadku przegrania sprawy z ZUS, czyli oddalenia odwołania od decyzji ZUS z różnych przyczyn, w zależności od sprawy przysługuje apelacja do Sądu II Instancji dla strony odwołującej się, czyli ubezpieczonego. Tak jak wskazano wcześniej przy wygranej może to zrobić ZUS. Wyrok Sądu II Instancji jest ostateczny.

 

odrzucenie ODWOŁANIA OD DECYZJI ORGANU RENTOWEGO PRZEZ SĄD I INSTANCJI - SPRAWA PRZEGRANA z powodu braku złożenia sprzeciwu od komisji lekarskiej zus - sprawa przegrana.

Sąd I instancji może odrzucić odwołanie od decyzji ZUS wydanej w oparciu o opinię lekarza orzecznika ZUS, jeśli zarzuty zawarte w piśmie dotyczą tylko i wyłącznie orzeczenia lekarskiego, a ubezpieczony nie wniósł sprzeciwu wobec tego orzeczenia do komisji lekarskiej ZUS. Zasada ta jest czynnikiem mobilizującym ubezpieczonych, do tego, by z tego typu odwołaniem zwracać się najpierw do komisji lekarskiej ZUS, a nie do Sądu. Orzeczenie takie może zostać podważone w ramach wewnętrznej procedury ZUS i nie ma powodu, by pomijać ten szczebel. Sprawa może być bowiem załatwiona bez zajmowania nią Sądu. Sąd I instancji może odrzucić odwołanie od decyzji ZUS jeśli jest ono oparte na zarzucie wniesienia sprzeciwu wobec orzeczenia komisji lekarskiej po wyznaczonym terminie, przy czym spóźnienie nastąpiło z przyczyn, na które ubezpieczony nie miał żadnego wpływu. Następuje wówczas uchylenie decyzji, umorzenie postępowania sądowego i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zadaniem organu rentowego jest teraz skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez komisję lekarską. Więcej na temat sprzeciwu od lekarza orzecznika ZUS tutaj: Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.


Rozprawa sądowa z odwołania od decyzji ZUS.

Rozprawa przed Sądem o odwołanie od decyzji organu rentowego zawiera dwa zasadnicze elementy. Pierwszy to merytoryczne rozpatrzenie odwołania; drugi, to postępowanie dowodowe. W postępowaniu dowodowym wykorzystuje się takie środki jak opinie biegłych ekspertów sądowych, dowody w postaci dokumentów i zeznania świadków. Z punktu widzenia ubezpieczonego, rozprawa przed sądem niezależnie od jej wyniku jest bardzo korzystna, ponieważ daje szansę na rozpatrzenie sprawy przez osoby niezależne, bo nie związane z organem rentowym. Jeśli decyzja organu rentowego, od której odwołuje się ubezpieczony oparta jest o opinię o jego stanie zdrowia sporządzoną przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS, następuje powtórne badanie ubezpieczonego przez specjalistów nie mających nic wspólnego z organem rentowym. Osoba składająca odwołanie od decyzji ZUS nie ma obowiązku przybycia na rozprawę. Niezależnie od obecności ubezpieczonego, Sąd przedstawia drugiej stronie wszystko co wynika z posiadanych akt sprawy. Są to twierdzenia, dowody i wnioski.

Istnieją sytuacje, w których Sąd uznaje, że odwołujący się od decyzji organu rentowego musi być obecny na sali sądowej. Ubezpieczony dostaje wówczas pisemne wezwanie na rozprawę lub posiedzenie. Dzieje się tak wtedy, gdy istnieją niejasne lub sporne okoliczności, co do których sąd chce przesłuchać ubezpieczonego. Okolicznością sporną lub niejasną mogą być na przykład warunki, w jakich ubezpieczony ubiegający się o wcześniejsze świadczenie emerytalne spełniał swoje obowiązki zawodowe. Składający odwołanie od decyzji ZUS powinien przyjść na rozprawę gdy na jego rzecz będą świadczyć osoby, których poprosił o wystąpienie w roli świadków. W obecności zainteresowanego łatwiej jest wykazać i wyjaśnić okoliczności przemawiające na jego korzyść.


Podstawa prawna rozpatrywania odwołań od decyzji ZUS - podsumowanie procedury.

Podstawą prawną do złożenia odwołania od decyzji ZUS jest kodeks postępowania cywilnego, a dokładniej art. 477(9) k.p.c. Odwołanie takie należy sporządzić na piśmie i skierować do właściwego Sądu Okręgowego albo Rejonowego, jednakże za pośrednictwem ZUS. Odwołanie można wysłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście do placówki ZUS. Choć rzadziej, możliwe jest również złożenie odwołania ustnie do protokołu sporządzonego przez pracownika ZUS. Właściwość Sądu określa art. 477(8) k.p.c. kodeksu postępowania cywilnego. Termin na wniesienie odwołania wynosi miesiąc od dnia otrzymania decyzji lub orzeczenia organu rentowego. Zgodnie z przepisami, termin określony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który odpowiada datą początkowemu dniowi terminu. Jeśli takiego dnia w ostatnim miesiącu nie ma, termin upływa w ostatnim dniu tego miesiąca. Przykładowo: jeśli decyzja została doręczona 8 kwietnia, termin na złożenie odwołania upływa 8 maja. Często występują przypadki, że ZUS wysyła decyzję listem zwykłym, a nie przesyłką pocztową poleconą. W takim przypadku termin na wniesienie odwołania powinien być liczony od dnia wyjęcia listu ze skrzynki pocztowej lub odebrania listu od  naszego listonosza. W odwołaniu od decyzji ZUS należy wskazać datę odebrania decyzji jako potwierdzenie zachowania terminu. Ważne jest dochowanie ustawowego terminu na złożenie lub wysłanie odwołania, ponieważ Sąd odrzuci odwołanie wniesione po jego upływie, chyba że przekroczenie terminu było niewielkie i spowodowane przyczynami niezależnymi od odwołującego się.


Właściwość Sądów rozpatrujących odwołania od decyzji ZUS.

Zgodnie z przepisem art. 477(8) k.p.c. do odwołania od decyzji ZUS są rozpatrywane przez właściwe Sądy Okręgowe, Wydziały Ubezpieczeń Społecznych. Sądy te rozpatrują sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość właściwych Sądów Rejonowych.

Do właściwości sądów rejonowych należą sprawy:

- o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński, pogrzebowy.

- o świadczenie rehabilitacyjne.

- o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

- o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy.

 

Rozstrzygnięcia sądowe w sprawach o odwołanie od decyzji organu rentowego.

W sprawach o odwołanie od decyzji organu rentowego sądy wydają różne rozstrzygnięcia. Wszystko zależy od tego, co wykaże rozprawa sądowa; do jakich wniosków dojdzie Sąd; co udowodnią strony; co znajduje się w aktach itp.

- Sąd może oddalić odwołanie, jeśli uzna, że brak podstaw by je uwzględnić.

- Sąd może uwzględnić odwołanie, co skutkuje zmianą zaskarżonej decyzji lub tylko jej części.

Jeśli odwołanie wniesiono z powodu niewydania decyzji przez ZUS, a sąd je uwzględnił istnieje możliwość sięgnięcia po jedno z poniższych rozwiązań:

- Zobowiązanie organu rentowego do wydania decyzji w wyznaczonym czasie.

- Wydanie przez sąd samodzielnego orzeczenia w danej sprawie.

 

Wyrok sądu I instancji i co dalej

Wyrok sądu I instancji kończy sprawę, jeśli rozstrzygnięcie jest korzystne dla ubezpieczonego. Jeśli jest niekorzystne, ubezpieczony może złożyć apelację do Sądu II instancji. To samo może zrobić organ ubezpieczeniowy. Zanim więc zaczniemy fetować zwycięstwo, poczekajmy, aż minie czas, w którym ZUS może wnieść apelację. Wyrok Sądu II Instancji jest prawomocny, jednakże w pewnych wypadkach może od niego przysługiwać skarga kasacyjna. 


skarga kasacyjna w sprawie z ZUS.

Od wyroku Sądu II Instancji przysługuje skarga kasacyjna. Warunkiem jej wniesienia jest przymus adwokacki, lub radcowski, oznacza to, że skargę kasacyjną może sporządzić i podpisać jedynie zawodowy pełnomocnik. Warunkiem wniesienia skargi kasacyjnej jest wysokość wartości przedmiotu sporu. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, czyli w sprawach z ZUS, wartość musi przekraczać 10.000 złotych, co nie jest żadnym problemem jeżeli chodzi o sprawy z odwołań od decyzji ZUS.

 

Profesjonaliści w Sądzie (Adwokat, Radca Prawny).

Organ rentowy wysyła do Sądu profesjonalnego radcę prawnego lub adwokata, który doskonale wie jak postępować, by sąd rozstrzygnął sprawę na korzyść instytucji, którą reprezentuje. W dużo gorszej sytuacji jest ubezpieczony, który zazwyczaj występuje przed sądem po raz pierwszy, nie ma takiej samej wiedzy jak profesjonalista, jest zdenerwowany, bo sprawa dotyczy jego osobiście itp. Z tego względu, wskazane jest skorzystanie z profesjonalisty, który będzie reprezentował w sądzie nasze interesy. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na opłacenie wynajętego prawnika, mogą zwrócić się do sądu z prośbą o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek.


Podsumowanie i wnioski.

Odwołanie od decyzji jest formą pozwu sądowego. Odwołanie jest rozpatrywane przez Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Sąd Okręgowy lub Rejonowy. Odwołanie od decyzji ZUS jest skuteczną formą zaskarżenia decyzji ZUS. Sprawa rozpatrywana jest przez niezależny i niezawisły Sąd. Sądy są obiektywne i mają większą możliwość zebrania i oceny zgromadzonego materiału dowodowego niż ZUS. Sądy kierują się zasadą swobodnej oceny dowodów, doświadczenia życiowego oraz zasadami logicznego rozumowania, co daje o wiele większe możliwości zmiany decyzji ZUS na korzyść osoby odwołującej się. 


Więcej na temat odwołania od decyzji ZUS poniżej:

- Odmowa prawa do zasiłku chorobowego z ZUS - Odwołanie od decyzji ZUS.

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Jak odwołać się od Decyzji ZUS? Jak napisać odwołanie od Decyzji ZUS?

Odwołanie od Decyzji ZUS Wzór oraz Podstawowe Informacje.

Ponowne Przeliczenie Emerytury.

Zwrot Nienależnie Pobranego Świadczenia z ZUS Świadczenie Nienależne - Odwołanie od Decyzji - ZUS.                    


Odwołanie od Decyzji ZUS i co dalej? Najważniejsze informacje, Jak napisać odwołanie?


Adwokat Patryk Riedel - Piszemy odwołania od wszystkich decyzji ZUS - Pomagamy na terenie całego kraju.


Email: adwokat.riedel@gmail.com, tel.: 500 045 724.