Odmowa Prawa Do Zasiłku Chorobowego Odwołanie Od Decyzji ZUS


  Piszemy odwołania od wszystkich decyzji ZUS.

Zachęcamy do kontaktu mailowego.
Dzięki temu możemy dokładniej odpowiedzieć
na wszystkie Państwa pytania
i szybciej rozwiązać Państwa sprawę.
E-mail: odwolanie.zus@gmail.com, tel.: 530 929 072.


Odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej prawa do przyznania zasiłku chorobowego Z ZUS.

W przypadku wystąpienia niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS. Czasami zdarza się że ZUS odmawia wypłaty zasiłku chorobowego. Może to nastąpić z różnych przyczyn, o czym mowa poniżej. Jeżeli przyczyna odmowy wypłaty zasiłku chorobowego zdaniem ubezpieczonego nie jest prawidłowa lub jest dla niego nie zrozumiała, to warto pamiętać, że od decyzji ZUS odmawiającej prawa do zasiłku chorobowego przysługuje odwołanie. Odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej wypłaty zasiłku chorobowego składa się do odpowiedniego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem organu ZUS, który wydał decyzję odmawiającą wypłaty świadczenia. Więcej o tym jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS tutaj: Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS co warto wiedzieć, oraz tutaj: Odwołanie Od Decyzji ZUS i Co dalej. Zawsze warto składać odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej wypłaty zasiłku chorobowego, postępowanie w przedmiocie odwołania od decyzji ZUS jest zwolnione z opłat sądowych, nie ma żadnego ryzyka, w razie wygranej otrzymujemy, to co chcemy, czyli zasiłek chorobowy, a w razie przegranej nic się nie zmienia. Niczego zatem nie ryzykujemy, możemy tylko zyskać. Odwołanie od decyzji ZUS w przedmiocie odmowy prawa do zasiłku chorobowego jest rozpatrywane przez niezależny i niezawisły Sąd, który jest obiektywny i nie ma żadnego interesu aby orzec w jedną, czy w drugą stronę. Mamy wiec pewność, że nasze odwołanie zostanie rozpatrzone w sposób sprawiedliwy i bezstronny.


Przyczyny odmowy prawa do zasiłku chorobowego przez ZUS - odwołanie od decyzji zus.

Niewypłacenia przez ZUS zasiłku chorobowego może wynikać z wielu powodów. Problem leży nie tylko w tym, że ZUS może odmówić wypłaty zasiłku chorobowego, ale może również zażądać tak zwanego zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Dla przykładu w wyniku przeprowadzonej kontroli ZUS może nie tylko odmówić dalszej wypłaty zasiłku chorobowego, ale może żądać zwrotu zasiłku już wcześniej wypłacanego. Dla ZUS bezpodstawnie wypłacony zasiłek chorobowy to świadczenie nienależne. Więcej w tym temacie tutaj: Zwrot Nienależnie Pobranego Świadczenia z ZUS - Odwołanie od Decyzji ZUS. Przyczyny odmowy wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS są następujące:


1. Brak odpowiednio długiego okresu podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego należy podlegać zasiłkowi chorobowemu przez  okres 30 dni, jeżeli chodzi o umowę o pracę, jeśli w grę wchodzi prowadzenie działalności gospodarczej, to okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wynosi 90 dni.

2. Nie zgłoszenie ubezpieczonego do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Aby uzyskać zasiłek chorobowy należy być zgłoszonym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w okresie zaistnienia niezdolności do pracy.

3. Wykorzystanie całego limitu czasu na jaki przysługuje zasiłek chorobowy. Okres zasiłku chorobowego wynosi maksymalnie 182 dni, od zasady tej zwolnione są kobiety ciężarne, które mogą być 170 dni na zasiłku chorobowy.

4. Ubezpieczony w trakcie zasiłku chorobowego pracuje lub wykorzystuje okres zwolnienia niezgodnie z jego celem. W trakcie pobierania zasiłku chorobowego, nie można wykonywać innej pracy, lub wykorzystywać okres zwolnienia niezgodnie z jego celem. Celem zwolnienia chorobowego jest poprawa stanu zdrowia ubezpieczonego, czynności które mógłby uniemożliwić lub opóźnić powrót do zdrowia.

5. Nie stawienie się na badania lekarskie, lub odmowa zgody na takie badanie. W czasie zasiłku chorobowego ZUS może w ramach kontroli zobowiązać ubezpieczonego do kontrolnych badań lekarskich, jak wskazano wyżej odmowa lub    nie stawienie się n takie badania powoduje odmowę przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego.

6. Niedopełnienie pewnych wymogów formalnych. Jeżeli ubezpieczony nie dopełnił formalności, takich jak nie dostarczenie pewnych dokumentów, nie wypełnienie pewnych formularzy lub np. nie dostarczenie pewnych dokumentów przez pracodawcę to ZUS odmawia zasiłku chorobowego.


Wykorzystywanie zwolnienie chorobowego niezgodnie z jego celem lub praca w tym czasie.

Pierwsza rada. Nie wrzucać niczego na portale społecznościowe w trakcie przebywania na zwolnieniu chorobowym z ZUS. Często zdarza się tak, że pracownicy ZUS w ramach postępowania kontrolnego wchodzą na portale społecznościowe ubezpieczonego, który pobiera zasiłek chorobowy. Rzadziej dochodzi do przypadków, kiedy niestety ,,dobry znajomy". lub współpracownik z pracy również chętnie zawiadomi organy ZUS o nowych ciekawych zdarzeniach, które ubezpieczony umieścił na swoim koncie na portalu społecznościowy. Członek rodziny ubezpieczonego też może umieszczać takie informacje w Internecie na portalach społecznościowych będąc zupełnie nieświadomym tego że źle robi. Chodzi tu np. o zamieszczenie zdjęć z wakacji, wyjazdów, czy wyjść z domu. W takim wypadku ZUS stwierdza, że ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie chorobowe niezgodnie z jego celem, czyli czasem, który ma spowodować jak najszybszy powrót do zdrowia ubezpieczonego. 

Jeśli ZUS wykona kontrolę w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, który pobiera zasiłek chorobowy i go nie zastanie również może uznać, że zwolnienie nie jest wykorzystywane z jego celem. Czasami ubezpieczony, który korzysta z zasiłku chorobowego zapomina zgłosić to do drugiego pracodawcy u którego również wykonuje pracę. Faktycznie tej pracy może nie świadczyć na rzecz pracodawcy, jednakże ZUS po kontroli stwierdza, że zwolnienie chorobowe jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem.


Odmowa przyznania wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS kobiecie w ciąży - odwołanie od decyzji zus.

O odmowie wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS kobiecie w ciąży można by pisać całe książki. Często zdarza się tak, że pomimo podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez ZUS, czyli jego podleganiu przez co najmniej 30 dni ZUS odmawia przyznania prawa do zasiłku chorobowego. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy kobieta posiada krótki staż pracy u pracodawcy oraz gdy zaszła w ciążę przed podjęciem zatrudnienia lub krótko w jego trakcie. ZUS w takim przypadku uznaje, że objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpiło specjalnie, aby uzyskać świadczenia z ZUS oraz, że umowa miedzy ubezpieczoną, a pracodawcą jest pozorna. Jeżeli ubezpieczona, która jest w ciąży przepracowała okres 30 dni, czyli minimalny aby uzyskać zasiłek chorobowy, to w takim wypadku decyzja jest wadliwa i należy złożyć od niej odwołanie do ZUS. Jeżeli okres karencji był krótszy niż 30 dni, to ZUS ma w takim wypadku racje. Co do zarzutu pozorności umowy o pracę, to zarzut ten można obalić w postępowaniu odwoławczym wykazując, że ubezpieczona faktycznie wykonywała pracę.

Według orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2005 roku, sygn. akt: III UK 89/2005 zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży, nawet jeśli głównym motywem byłoby uzyskanie zasiłku macierzyńskiego, nie jest ani naganne, ani sprzeczne z prawem. Natomiast wedle orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2006 roku, sygn. akt: III UK 150/2005 takie działanie jest rozsądne i uzasadnione zarówno z osobistego punktu widzenia pracownicy, jak i powodów społecznych.

Jak wskazano powyżej koniecznie należy złożyć odwołanie od decyzji ZUS, świadczy zarówno o tym konkretny stan faktyczny jak i stan prawny, co pokazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego. Problem kwestionowania zwolnienia chorobowego w trakcie ciąży jest o tyle problematyczny, iż później ZUS może również odmowy wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Jak wcześniej wspomniano ZUS mało tego, że może odmówić zasiłku chorobowego, to może nawet żądać zwrotu już wypłaconego świadczenia, czyli zwrotu świadczenia nienależnego wedle ZUS.


Zmiana podstawy wymiaru wynagrodzenia na wyższe przed złożeniem wniosku o przyznanie zasiłku chorobowego Jako powód odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS.

W tym wypadku również często ZUS odmawia wypłaty zasiłku chorobowego twierdząc, że podstawa wymiaru wynagrodzenia została zmieniona w celu uzyskania wyższych świadczeń z ZUS, albowiem zmiana ta nastąpiła na krótko przez powstaniem niezdolności do pracy. Dotyczy to również przede wszystkim kobiet w ciąży oraz czasem również osób, które wnioskują o zasiłek chorobowy z innych przyczyn. Odwołując się od decyzji ZUS w tym zakresie należy wykazać, że rzeczywiście nastąpiła prawdziwa zmiana odnośnie wysokości wynagrodzenia ubezpieczonego. Zmiana ta powinna nastąpić z odpowiednim uzasadnieniem, np. zwiększeniem liczby obowiązków służbowych, większą odpowiedzialnością, odpowiednim stażem pracy, zwiększonymi potrzebami pracodawcy, itd. Jak już wspomniano wiele razy zawsze warto składać odwołanie od odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS.


Umowa o pracę zawarta dla pozoru i Obalenie zarzutu pozorności podnoszonego przez zus.

Na podstawie art. 83 § 1 k.c. oświadczenie woli złożone przez strony dla pozoru jest nieważne. Jeśli zawierając umowę, pracownik nie ma woli świadczenia pracy, a pracodawca zatrudnienia pracownika, stosunek pracy nie zostaje zawarty. W konsekwencji nie powstaje także obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu.  Jak podkreślono  w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2007 roku (sygn. akt II UK 56/07, LEX 376433), podleganie ubezpieczeniu społecznemu wynika z prawdziwego zatrudnienia, a nie z samego faktu zawarcia umowy o pracę. Podstawowym elementem każdej umowy o pracę jest określenie rodzaju pracy którą pracownik ma wykonywać za wynagrodzeniem. Zgodnie bowiem z art. 22 § k. p., przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. 

Sąd Najwyższy wiele razy wskazywał, iż w wypadku uznania, że pracownik po zawarciu umowy o pracę istotnie podjął pracę i wykonywał wynikające z umowy obowiązki, a pracodawca świadczenie to przyjmował, to nieuprawnione jest uznanie umowy za pozorną, ani za zmierzającą do obejścia ustawy, nawet jeśli umowa była realizowana przez bardzo krótki okres (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2016 roku, sygn. akt: II UK 439/15).

Należy zatem uznać, że skoro ubezpieczona wykonywała faktycznie pracę i przepracowała okres 30 dni, to jak najbardziej należy się jej świadczeni chorobowe z ZUS. W przypadku decyzji ZUS odmawiającej takiego świadczenia, należy wnieść odwołanie od tej decyzji.

Podobne sytuacje występują, gdy ubezpieczony zgłosi swoją niezdolność do pracy krótko po nawiązaniu stosunku pracy, jednakże najczęściej dotyczy to kobiet w ciąży.


Wnioski dotyczące odwołania od odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez zus.

ZUS może wydawać różne decyzji, kwestionować zasadność zwolnienia chorobowego ubezpieczonego lub mieć zarzuty co do wykorzystywania zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego celem, np. będąc na wyjeździe, nie przebywając w domu w trakcie kontroli, czy nie zgłaszając faktu bycia na zwolnieniu chorobowym u drugiego pracodawcy. ZUS może nawet kwestionować prawdziwość, czy zasadność umowy o pracę ubezpieczonego, czy jej zmianę. Na szczęście zawsze można odwołać się od negatywnej decyzji w przedmiocie odmowy wypłaty zasiłku chorobowego lub nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia.


Więcej na temat odwołania od decyzji ZUS poniżej:

- Odmowa prawa do zasiłku chorobowego z ZUS - Odwołanie od decyzji ZUS.

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Odwołanie Od Decyzji ZUS i co dalej.

Jak odwołać się od Decyzji ZUS? Jak napisać odwołanie od Decyzji ZUS?

Jak Napisać Odwołanie od Decyzji ZUS - wzór oraz podstawowe informacje.

Odwołanie od Decyzji ZUS Wzór oraz Podstawowe Informacje.

Ponowne Przeliczenie Emerytury.

Zwrot Nienależnie Pobranego Świadczenia z ZUS Świadczenie Nienależne - Odwołanie od Decyzji - ZUS.     

Zwrot Świadczenia Postojowego Jako Świadczenia Nienależnego z ZUS.  

Odmowa Renty z ZUS - jak napisać skuteczne odwołanie od decyzji ZUS. 

                                                                              

Odmowa Prawa Do Zasiłku Chorobowego z ZUS Odwołanie Od Decyzji ZUS.

 Piszemy odwołania od wszystkich decyzji ZUS.
Zachęcamy do kontaktu mailowego.
Dzięki temu możemy dokładniej odpowiedzieć
na wszystkie Państwa pytania
i szybciej rozwiązać Państwa sprawę.
E-mail: odwolanie.zus@gmail.com, tel.: 530 929 072.