Porady online - Strona 5

Rozdzielność majątkowa a dług małżonka


Ustrój rozdzielności majątkowej między małżonkami ustanawiany jest najczęściej z powodu zobowiązań jednego z nich. Czy zawsze jest tak, że zaciągnięcie długu przez jednego z małżonków bez poinformowania o tym drugiego, kończy się ustanowieniem rozdzielności majątkowej? Czy zawsze w takiej sytuacji sąd narzuca przymusową rozdzielność majątkową? Jak wygląda sprawa długów, które jeden z małżonków zaciągnął w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

Więcej

Kredyt Hipoteczny a Rozwód i Podział Majątku

Jest takie powiedzenie, że nic nie łączy bardziej ludzi niż kredyt hipoteczny...

Więcej

Rodzicielski Plan Wychowawczy - Rozwód, Prawo Rodzinne

Rodzicielski Plan Wychowawczy to nowość w dziedzinie prawa rodzinnego i w sprawach o rozwód. Rodzicielski Plan Wychowawczy to dokument sporządzony przez oboje rodziców który stanowi jeden z warunków w przedmiocie przyznania pełni władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom.  Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom wymaga spełniania dwóch warunków, tj.: sporządzenia rodzicielskiego planu wychowawczego i zgodnego wniosku obu stron

Więcej

Nowy związek małżeński, a zobowiązania alimentacyjne z poprzedniego związku

Więź gospodarcza jest jedną z tych, które według prawa, łączą małżonków. W związku małżeńskim obowiązuje narzucony ustawą ustrój wspólności majątkowej. Jeśli więc małżonkowie nie zawarli żadnej umowy, która by zmieniała ten stan (np., intercyza), należy przyjąć, że istnieje między nimi więź gospodarcza wyznaczana przez wspólność majątkową.

 

Więcej

Rozwód czy Separacja

Decyzja o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód jak i orzeczenie separacji jest najtrudniejszą decyzją jaką muszą podjąć małżonkowie. Podjęcie tej decyzji jak i sam proces rozwodowy jest dużym stresem dla obojga małżonków. Małżonkowie powinni zadecydować czy wziąć rozwód lub wnieść o orzeczenie separacji.

Więcej

Alimenty, a były małżonek w konkubinacie

Więcej

Odszkodowanie za szkody górnicze

Na podstawie ustawy - Prawo Geologiczne i Górnicze przedsiębiorca prowadzący zakład górniczy odpowiada za szkody wyrządzone na nieruchomości, a które powstały w związku z ruchem tego zakładu.  Według powyższej ustawy nie można sprzeciwić się ewentualnym, prawdopodobnym zagrożeniom jakie mogą powstać na nieruchomości, nie można żądać wstrzymania ruchu zakładu górniczego, zatem w zasadzie nie ma możliwości uniknięcia szkód górniczych.  Na szczęście właściciel nieruchomości może domagać się odszkodowania lub przywrócenia stanu poprzedniego.


Więcej

Jak usunąć dane z KSIP - Wniosek o usunięcie danych z KSIP

Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 2 a Ustawy O Policji KSIP - Krajowy System Informacji Policji jest ewidencją postępowań karnych prowadzonych przez Policję, niezależnie od sposobu ich zakończenia. Przepisy ustawy o Policji nie zawierają żadnych przesłanek do ustalania, kiedy dane należy uznać za zasadne i jak długo powinny być przetrzymywane w bazie KSIP oraz w jak sposób mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego. Ustawa o Policji w art. 20 ust. 17 w zw. z § 11 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje, że dane osobowe zebrane w celu wykrycia przestępstwa przechowuje się, dopóki są one niezbędne do wykonywania ustawowych zadań Policji. Weryfikacja przedmiotowych danych ma następować nie rzadziej niż co 10 lat. Dużym problemem jest fakt, że przepisy powyższej ustawy nie przewidują kryteriów oceny przydatności przetwarzanych danych znajdujących się w KSIP, co może prowadzić do wniosku, że w bazie KSIP mogą znajdować się przypadkowe dane w ogóle nie przydatne do celów jakie spełnia KSIP, a mogą one sprawić wiele kłopotów osobą widniejącymi w przedmiotowej bazie.

Więcej

Czy od alimentów płaci się podatek?

Więcej

Alimenty na dziecko

Alimenty to obowiązkowe i regularne świadczenie pieniężne jakie rodzice są obowiązani łożyć na swoje dziecko, a które musza pokryć wydatki związane z jego utrzymaniem się.  Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice są obowiązani do zapewnienia środków utrzymania dla dziecka do czasu kiedy nie będzie ono samo w stanie się utrzymać, chyba że dochody z majątku dziecka pokrywają jego koszty utrzymania. 

Więcej