Porady online - Strona 15

Odwołanie od decyzji ZUS – sąd rejonowy czy okręgowy?

Odwołanie od decyzji ZUS to środek prawny przysługujący każdemu, kto nie zgadza się z wydaną decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – np. w sprawie zasiłku chorobowego, rehabilitacyjnego, renty, emerytury, kapitału początkowego czy świadczenia przedemerytalnego.

Więcej

Działalność gospodarcza a rozwód

Więcej

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

Warunkowe umorzenie postępowania karnego należy do środków probacyjnych. Środki probacyjne, to nic innego jak poddawanie skazanych próbie, podczas której zawiesza się wykonanie kary lub umarza postępowanie karne. Możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego istnieje tylko wtedy, gdy wiadomo już, że przestępstwo zostało popełnione przez daną osobę. Instytucję tę stosuje się tylko wobec sprawców, nie zaś oskarżonych.

Więcej

Separacja - czym się różni od rozwodu


Instytucja separacji do polskiego prawa została wprowadzona w 1999 roku. Mimo tego, że dopuszcza ją Kościół katolicki orzekana jest bardzo rzadko. Polacy wybierają rozwiązanie ostateczne, czyli rozwód.
Separacja na pewno jest dobrym rozwiązaniem dla małżeństw, którzy nie mogą się porozumieć, ale nie są pewni czy chcą się rozwieść. Czasami jest nazywana “rozwodem na próbę” lub “programem naprawczym”. Jako program naprawczy jest to czas próby. który pokaże jak silne jest uczucie i czy warto ratować związek.
To też jedyne rozwiązanie dla małżonka wyłącznie winnego rozpadu związku. Nie uzyska on rozwodu jak pokrzywdzony małżonek się nie zgodzi, ale separację tak.

Więcej

Wniosek o usunięcie danych z KCIK

Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych (KCIK) to rejestr prowadzony przez Komendę Główną Policji, zawierający informacje o osobach, które miały styczność z organami ścigania. Dane te mogą obejmować m.in. informacje o postępowaniach karnych, oskarżeniach, wyrokach sądowych czy też czynnościach policyjnych podejmowanych wobec danej osoby. Wiele osób, nawet po upływie wielu lat od zakończenia sprawy, nadal figuruje w systemie, co może mieć negatywne konsekwencje.

Zachowanie danych w KCIK może wpływać na życie prywatne i zawodowe. Informacje w bazie mogą być brane pod uwagę podczas rekrutacji do służb mundurowych, ubiegania się o koncesje lub zezwolenia oraz w innych sytuacjach wymagających weryfikacji niekaralności. Dlatego warto złożyć wniosek o ich usunięcie.


Więcej

Jak Napisać pozew rozwodowy / o rozwód

Jak pisze się pozew rozwodowy? Pisząc go należy pamiętać przede wszystkim o tym, by był krótki i treściwy. Sąd nie będzie zagłębiał się w obszernym, pełnym niepotrzebnych szczegółów piśmie. Sąd jest zainteresowany konkretnymi faktami, ze względu na które dana para postanowiła zerwać swoje małżeństwo.

Części pozwu rozwodowego. Na pozew rozwodowy składają się dwie części. Pierwsza to petitum, druga, to uzasadnienie. Petitum to kilka punktów, w których podajemy o co wnosimy. Uzasadnienia zaś to argumenty którymi popieramy swoje żądania. Tłumaczymy sądowi dlaczego powinien się do nich przychylić.

Więcej

Rozwód i Alimenty od Górnika – porady dla Górników w związku ze sprawami alimentacyjnymi i rozwodowymi

Problem wynika z faktu otrzymywanych przez górnika dodatków oraz premii do wynagrodzenia oraz przywilejów. Poza normalnym wynagrodzeniem, które stanowi standardowy co miesięczny przelew widoczny na tzw. potocznie pasku Górnik otrzymuje pozostałe dodatki, czyli: premię barbórkową, 14-stą pensję, deputat węglowy lub ekwiwalent za deputat węglowy oraz kartki żywieniowe. Dodatkowo oczywiście wynagrodzenie zwiększa się z tytułu za prace w dni wolne od pracy, itd. Klient, który do mnie przychodzi i jest Górnikiem myśli, że alimenty będą liczone z jego miesięcznego wynagrodzenia. 

Więcej

Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne i wychowawcze – co robić? Poradnik 2025

Świadczenia rodzinne i wychowawcze to forma pomocy finansowej przyznawanej przez państwo rodzinom wychowującym dzieci. Celem tych świadczeń jest wsparcie w pokrywaniu kosztów utrzymania i wychowania dzieci, a także pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej.

Więcej

Odmowa Składania Zeznań w sprawie karnej

Więcej

ABC rozwodu

Chcąc zerwać związek małżeński musimy udać się do właściwego sądu z tzw. pozwem rozwodowym. Rozpatrywaniem spraw rozwodowych jest obowiązkiem Sądu Okręgowego I Instancji. Na sali zasiada sędzia i dwóch ławników. Przy składaniu pozwu trzeba uiścić opłatę sądową wynoszącą 600 złotych.

Jeśli w sprawie o rozwód sąd narzuci jednej ze stron płacenie alimentów na rzecz drugiej, strona zobowiązana musi także wnieść tzw. opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia. Jeśli sąd zasądzi eksmisję jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania lub podział majątku wspólnego, pobierana jest opłata związana z wnioskiem o jedno lub drugie.

Jeśli wyrok rozwodowy nie zawiera orzeczenia o czyjejkolwiek winie za rozkład pożycia, co może zdarzyć się tylko na zgodny wniosek stron, połowa uiszczonej wcześniej opłaty sądowej ulega zwrotowi.

Więcej