Porady online - Strona 14

Odwołanie od decyzji ZUS

Choć niekorzystna dla nas decyzja ZUS na pierwszy rzut oka wydaje się ostateczna, w rzeczywistości tak nie jest. Ubiegając się o rentę i otrzymując odmowę mamy prawo odwołać się od decyzji organu rentowego. Innymi słowy, na odmowie przyznania świadczenia sprawa się nie kończy. Chcąc kontynuować swoją sprawę, musimy udać się do sądu powszechnego. Wszyscy ubezpieczeni nie zgadzający się z rozstrzygnięciem ZUS mogą złożyć odwołanie w niezależnej instytucji, jaką jest sąd.

Więcej

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa udzielonego dla adwokata

W przypadku gdy zlecamy sprawę adwokatowi, to musi on przy dokonaniu pierwszej czynności uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w miejscowości gdzie dokonywana jest czynność, uiszcza się ją we właściwym urzędzie. Dla przykładu jeśli czynność jest dokonywana w Sądzie w Wodzisławiu Ślaski, to opłata skarbowa musi zostać wniesiona do Urzędu w mieście Wodzisław Śląski.  Analogicznie jeśli adwokat wnosi o akt z Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, to musi wnieść opłatę do urzędu w mieście Katowice.  Oto list kont do uiszczania opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa dla adwokata lub radcy prawnego: 

Więcej

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ZUS?

Decyzje wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) często budzą sprzeciw osób, których dotyczą. Jeżeli nie zgadzasz się z treścią decyzji – np. w sprawie renty, emerytury, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku chorobowego – masz prawo się od niej odwołać. Aby jednak odwołanie było skuteczne, musi spełniać określone wymagania formalne.


Więcej

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności

Orzeczenie o niepełnosprawności jest kluczowym dokumentem, który może wpływać na życie osoby dotkniętej chorobą lub niepełnosprawnością. Od jego treści zależy dostęp do różnych świadczeń, ulg i form wsparcia. Zdarza się jednak, że decyzja komisji orzekającej nie jest zgodna z oczekiwaniami wnioskodawcy. W takiej sytuacji można złożyć odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Poniżej przedstawiono szczegółowy przewodnik, jak skutecznie odwołać się od decyzji.

Więcej

Ponowne przeliczenie emerytury z ZUS

Nie wszyscy wiedzą, że raz ustalona przez ZUS wysokość świadczenia emerytalnego może zmienić się na korzyść pobierającego to świadczenie. Organ rentowy nie zrobi tego za nas i z własnej inicjatywy. Musimy sami złożyć stosowne pismo. Przy ubieganiu się o podwyżkę emerytury mamy wiele wątpliwości. Jedną z nich jest taka, czy prosząc o przeliczenie emerytury trzeba podać nowy, dodatkowy przepracowany rok. Czy wystarczający jest fakt, że ów rok zawarty jest w ostatnich 10 lub 20 przepracowanych latach? Czy lata co do których oblicza się wskaźnik podstawy wymiaru mogą być podane na podstawie art. 15, a więc 10 kolejnych z ostatnich 20 lub 20 dowolnych z ostatnich 30?

Więcej

Odwołanie od Decyzji ZUS i co dalej?

Życie pisze czasem różne scenariusze, często z przyczyn losowych co powoduje konieczność złożenia odwołania od decyzji ZUS. Przykładowo ubezpieczony został nieprzewidzianie i nagle zmuszony wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem o przyznanie świadczenia, które mu się należy jak psu buda. ZUS wydaje niekorzystną Decyzję z którą nie zgadza się ubezpieczony uważając ją za niesprawiedliwą i krzywdzącą, która dla ubezpieczonego jest niezrozumiała, lub z która nie zgadza się z aktualnym stanem faktycznym, czyli rzeczywistością. Nie pozostaje nic innego jak złożyć Odwołanie od wadliwej Decyzji ZUS. W terminologii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczony to osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym, czyli taka, za którą odprowadzane są składki do ZUSZawsze warto odwołać się od negatywnej Decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, postępowanie jest zwolnione z kosztów sądowych. Ubezpieczony niczym zatem nie ryzykuje, w razie wygrania sprawy nastąpi zmiana Decyzji, a w razie negatywnego rozstrzygnięcia sprawy nic nie ulega zmianie. ZUS może sam z siebie zmienić wydaną przez siebie Decyzję, jeśli uzna Odwołanie za słuszne i zasadne. Takie sytuacje występują jednakże sporadycznie. W przeważającej większości przypadków Odwołanie od Decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje niezależny Sąd, który kieruje się zasadą swobodnej oceny dowodów oraz zasadą doświadczenia życiowego. Sąd ma zatem większe możliwości przy ocenie konkretnej sprawy niż ZUS. W tego typu sprawach często dopuszcza się dowód z opinii biegłych lekarzy sądowych, którzy wydają opinię wedle własnej wiedzy fachowej, są oni niezależni i obiektywni. W sprawie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przed Sądem ubezpieczony ma możliwość swobodnego wypowiedzenia się i przedstawienia swoich argumentów w sprawie. Może to oczywiście zrobić również prawnik, który dodatkowo powoła się na argumentacje prawną związaną z przepisami prawa, a znajomość procedur i zwyczajów sądowych jest tym bardziej pomocna w takiej sprawie. Z tych względów zawsze warto złożyć pismo odwoławcze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W terminologii sądowej ZUS jest nazywany organem rentowym. 

Więcej

Rozwód i najpopularniejsze sztuczki przy nim stosowane

Najtrudniejsze są rozwody małżeństw, które trwały długo, mają spory wspólny majątek i dzieci. Sprawy rozwodowe są wówczas bardzo skomplikowane i długie. Nierzadko bywa tak, że najważniejszą kwestią staje się podział majątku. W dodatku kwestią, która rodzi emocje, o które rozwodzący się małżonkowie nigdy by siebie nie podejrzewali. Mówiąc wprost, sala sądowa staje się areną zawziętej i irracjonalnej walki, w której wszystkie chwyty i ciosy są dozwolone. O emocjonalnych skutkach tej walki nie muszę pisać. Im dłużej trwa, tym są głębsze i bardziej dotkliwe. Dość, że koniec sprawy, niezależnie na czym stanie, wielu osobom przynosi ulgę i upragniony sposób. Większość jest wykończona napięciem, niepewnością, strachem, zaskoczeniem i złością, jakie dominują podczas sprawy. 

Więcej

Błąd pomiaru alkomatu-jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu to wykroczenie lub przestępstwo. Różnica leży w ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Ilość tę wskazują urządzenia zwane alkomatami. Alkomaty mierzą stężenie alkoholu bardzo dokładnie, mimo to przewidziany jest pewien błąd pomiaru. W przypadku powołania się na błąd pomiarowy alkomatu można wiele zyskać, oczywiście przy określonym stężeniu alkoholu we krwi. Z przestępstwa można zrobić wykroczenia, a to już daje bardzo dużo. Unikamy karalności, ponosimy niskie koszty, a przede wszystkim zakaz prowadzenia pojazdów wynosi kilka razy mniej, niż przy przestępstwie, no i nie trzeba na nowo wyrabiać prawa jazdy. Przy bardzo niskim stężeniu alkoholu we krwi można nawet uniknąć być obwinionym za wykroczenie i uzyskać niewinność. Wszystko dzięki błędowi pomiarowemu alkomatu.

 

Więcej

Na czym polega dozór elektroniczny, jak uzyskać zgodę, zasady warunki, zmiany.

Więcej

Rozwód - Pomoc adwokata w sprawie rozwodowej

Czeka Cię sprawa rozwodowa? Nie wiesz jak się do niej przygotować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji, które z pewnością przydadzą Ci się w tym ciężkim okresie.

Czasami potrzebujemy pomocy prawnej w najmniej oczekiwanym momencie. Przykładem jest rozwód. Jeden z najgorszych okresów w życiu decyduje o tym jak będzie wyglądać przyszłość, więc trzeba zrobić wszystko, by na sali sądowej wypaść dobrze. Wiele kobiet i mężczyzn decyduje się na skorzystanie z pomocy odpowiednich reprezentantów, którzy mają doświadczenie i sukcesy w prowadzeniu najcięższych batalii małżeńskich na wokandzie. 

Więcej