Porady online - Strona 8

Odpowiedzialność za dług zaciągnięty przez jednego małżonka, bez zgody drugiego

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje ustrój wspólności majątkowej między małżonkami, od tej pory małżonkowie odpowiadają za wspólne zobowiązania (długi).  W niektórych wypadkach pomimo istnienia wspólności majątkowej za długi będzie odpowiadać tylko i wyłącznie ten małżonek który je zaciągnął i tylko w granicach swojego majątku osobistego.  Wierzyciel może zostać zaspokojony z majątku wspólnego małżonków i majątku osobistego każdego z nich tylko w sytuacji, gdy obydwoje małżonkowie byli stronami czynności prawnej związanej z powstaniem zobowiązania (długu). a przykład można podać sytuację gdy małżonkowie wspólnie zaciągnęli kredyt hipoteczny. ..

Więcej

UBEZWŁASNOWOLNIENIE – CO TO TAKIEGO?


Więcej

Adwokat Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski, miasto o bogatej historii i unikalnym dziedzictwie kulturowym, jest również domem dla profesji, która stoi na straży sprawiedliwości – adwokatury. W tym artykule przyjrzymy się roli i wyzwaniom, jakie stoją przed adwokatem w Wodzisławiu Śląskim, ukazując zarówno historyczne korzenie zawodu, jak i jego współczesne oblicze.

Więcej

Zabezpieczenie Alimentów w Sprawie o Rozwód, Alimenty oraz Zaspokojenie Potrzeb Rodziny

Alimenty mogą być uzyskiwane przez dziecko już podczas trwania sprawy o to świadczenie. Zdarza się, że sąd przyznaje alimenty w określonej wysokości, zanim jeszcze zapadnie wyrok. Tak właśnie wygląda i na tym polega zabezpieczenie alimentów. Zabezpieczone alimenty można egzekwować już podczas trwania procesu rozwodowego.

W sprawach dotyczących alimentów niezbędny jest mechanizm umożliwiający natychmiastową egzekucję roszczenia. Chodzi tu przecież o zaspokojenie bazowych potrzeb człowieka, którymi są koszty mieszkania, wyżywienia, zakupu leków obuwia, odzieży itp. niedopuszczalne byłoby umożliwienie egzekucji alimentów dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Przy złożonej apelacji przez jedną ze stron, uprawomocnienie siię wyroku następowałoby około 2 lat od rozpoczęcia sprawy. W przypadku alimentów egzekucja potrzebna jest natychmiast.

Więcej

Alimenty po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności


Ukończenie przez dziecko osiemnastu lat nie odbiera mu praw do świadczenia alimentacyjnego. Obowiązkiem płatnika alimentów jest płacenie ich na dziecko do chwili, aż będzie ono mogło utrzymać się samodzielnie. Warto zadać pytanie komu płacić alimenty, gdy dziecko jest już dorosłe? Czy płaci się je samemu dziecku; jego matce, ojcu, czyli rodzicowi widniejącemu w wyroku sądowym?

Więcej

Obniżenie alimentów na dziecko

W razie istotnej zmiany stosunków można żądać odpowiednio obniżenia lub podwyższenia alimentów na dziecko. Gdy dziecko osiągnie już pełnoletność i jest zdolne utrzymać się samodzielnie można złożyć pozew o uchylenie alimentów. Warto zauważyć, że alimenty na dziecko nie zostają uchylone samoistnie, za każdym razem trzeba wnieść pozew do Sądu. W niniejszym artykule jest mowa o obniżeniu alimentów, zatem istotna zamiana stosunków dotyczy pogorszenia się sytuacji zarobkowej i majątkowej rodzica zobowiązanego do łożenia alimentów na dziecko. 

Więcej

Ustalenie sytuacji zobowiązanego do płacenia alimentów

Więcej

Władza Rodzicielska, a Świadczenie o Alimenty

Wiele osób błędnie łączy władzę rodzicielską z obowiązkiem alimentacyjnym. Chodzi o przeświadczenie, że pozbawienie władzy rodzicielskiej zwalnia automatycznie z płacenia alimentów. Przeświadczenie to jest błędne.

Więcej

Jak wygląda mediacja w sprawie rozwodowej?

Podczas rozprawy rozwodowej warto podejmować próby polubownego zakończenia sprawy, to znaczy porozumieć się i osiągnąć kompromis we wszystkich istotnych kwestiach.

Mediacja jest dobrowolna i w każdym momencie każda ze stron może się z niej wycofać. Udział w mediacji nie łączy się więc z żadnym ryzykiem.

Mediacja ma charakter poufny, znaczy to, że rozmowy z mediatorem objęte są tajemnicą.

Więcej

Pełnomocnik świadka w postępowaniu karnym

W postępowaniu karnym prawo do korzystania z pomocy pełnomocnika przysługuje pokrzywdzonemu, oskarżycielowi posiłkowemu, oskarżycielowi prywatnemu oraz powodowi cywilnemu. Oskarżonemu i podejrzanemu przysługuje natomiast prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Ponadto również i świadkowi przysługuje prawo do korzystania z pomocy pełnomocnika, lecz tylko wtedy gdy wymaga tego ochrona jego interesów w toczącym się postępowaniu.

Więcej