Porady online - Strona 9

Skarga kasacyjna w sprawach o rozwód i alimenty - odwołanie, apelacja - ich możliwość?

Wyobraźmy sobie, że w pewnej sprawie rozwodowej i w sprawie o alimenty zapadł wyrok sądu II Instancji. Czy od takiego wyroku można się odwołać? Czy wyrok ten natychmiast jest prawomocny? Czy za jakiś czas będzie można zmienić treść wybranych punktów orzeczenia wydanego przez sąd? Czy wyrok sądu II Instancji jest wiążący na zawsze? Obecne przepisy prawne nie przewidują możliwości wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku wydanego przez Sąd II Instancji. Skargę kasacyjną jeśli chodzi o sprawy rozwodowe i sprawy o alimenty wyklucza procedura cywilna. Innymi słowy, wyroki wydane przez Sądy Apelacyjne są ostateczne. Z uwagi na to Sąd Najwyższy nie zajmuje się już rozstrzyganiem tego typu spraw.


Więcej

Zakaz prowadzenia pojazdów, a jazda skuterem

Więcej

Rozwód - Dlaczego warto korzystać z pomocy adwokata/pełnomocnika w trakcie sprawy o rozwód

Więcej

Zachowek, komu się należy, czym jest, jaka jest jego wysokość

Zachowek to termin prawniczy, który odnosi się do instytucji prawa spadkowego mającej na celu ochronę interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie lub których udział w spadku został ograniczony poniżej pewnego minimum. Artykuł ten ma na celu szczegółowe przedstawienie koncepcji zachowku, wyjaśnienie, komu się należy, jakie są przesłanki do jego żądania oraz jak jest kalkulowana jego wysokość.

Więcej

Odwołanie od Decyzji Administracyjnej Jak napisać Odwołanie od Decyzji Administracyjnej

Czasami bywa tak, że organ administracji wydaje negatywną decyzję, decyzję która nie jest zrozumiała lub z którą po prostu się nie zgadzamy i uważamy za niesprawiedliwą. Sztywna definicja decyzji administracyjnej to: ,,orzeczenie organu administracji publicznej o wiążących konsekwencjach obowiązującej normy prawa administracyjnego dla indywidualnie określonego podmiotu i w konkretnej sprawie". Decyzja administracyjna dotyczy interesu prawnego lub naszych obowiązków. Decyzja administracyjna może również zostać wydana na nasze żądania. W przypadku wydania przez organ administracji negatywnej decyzji, odmowy przyznania jakiegoś prawa bądź uprawnienia lub nałożenia jakiś dodatkowych obowiązków można od takiej decyzji złożyć odwołanie we właściwym trybie i terminie. 

Więcej

Rozwód - Kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu w sprawie rozwodowej

Więcej

Uchylenie Alimentów na Pełnoletnie Dziecko

Więcej

Rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie

Rozwód jest prawną instytucją, której skutkiem jest ustanie małżeństwa, wspólności majątkowej oraz ustalenie opieki nad dziećmi. Orzeczenie o rozwodzie może nastąpić jedynie w wyniku wydania wyroku Sądu. Orzec go można z winą jednej lub obojga stron albo bez orzekania o winie. Żeby w ogóle móc starać się o rozwód, bez względu na orzeczenie o winie czy jej braku, należy mieć absolutną pewność co do tego, że spełnione zostały trzy najważniejsze przesłanki odnośnie zasadności wnoszonego powództwa do Sądu. W przeciwnym wypadku nastąpi oddalenie powództwa. Niezbędne jest nastąpienie trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego. 

Więcej

Rozwód przy drzwiach zamkniętych

Klienci często pytają o to czego mogą spodziewać się na rozprawie rozwodowej: kto może brać w niej udział, Czy wszyscy zainteresowani mogą wejść na salę sądową i o wiele innych kwestii.

Generalnie jest tak, że postępowania sądowe odbywają się jawnie. Wszyscy zainteresowani daną sprawą mogą wziąć w niej udział jako publiczność. Chodzi o to, by wymiar sprawiedliwości działał jasno i przejrzyście, a zatem nie za zamkniętymi drzwiami. Każda osoba, która jest pełnoletnia może obserwować interesujące ją postępowanie sądowe.  

Od powyższej zasady istnieją oczywiście wyjątki.

Do wyjątków należą sprawy dotyczące małżeństw, a więc przede wszystkim rozwody. Podczas spraw rozwodowych badaniu polega osobiste, a nawet intymne życie stron. Dokonywanie tego na forum publicznym nie jest wskazane, chociażby ze względu na ochronę prywatności. Właśnie dlatego postępowania rozwodowe prowadzone są przy drzwiach zamkniętych.

Więcej

Rozwód a zwrot kosztów procesu

Pisząc o kosztach sądowych i o kosztach zastępstwa adwokackiego nie wspomniałem o ewentualnym zwrocie kosztów procesu.

Zacznę jednak od zasady obowiązującej w postępowaniach cywilnych (a więc i rodzinnych), mówiącej, że strona przegrywająca sprawę ma obowiązek zwrócenia kosztów postępowania drugiej stronie na jej żądanie. Chodzi o koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony, czyli koszty procesu.

Do kosztów tego typu należą opłaty sądowe, a także koszty pracy profesjonalnego pełnomocnika. Zwrot kosztów związanych z zatrudnieniem pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego) zgodny jest z aktualnymi stawkami wynikającymi z rozporządzenia ministra sprawiedliwości, a nie z tym ile rzeczywiście otrzymał pełnomocnik.

Wygrana w sprawie rozwodowej a zwrot kosztów

Więcej