Porady online - Strona 11

Rozwód Kościelny

Więcej

Alimenty ponad żądanie pozwu

Więcej

Szkoda górnicza - definicja - jak uzyskać odszkodowanie za szkodę górniczą

Szkoda górnicza odnosi się do uszczerbku lub straty, która została spowodowana przez działalność górniczą. Może dotyczyć zarówno bezpośredniego uszkodzenia mienia, jak i negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w tym na ekosystemy, jakość wody i powietrza. Szkody te mogą być wynikiem różnych procesów górniczych, w tym wydobycia węgla, metali, kamieni szlachetnych oraz innych surowców mineralnych. Przykładami szkód górniczych mogą być osiadanie terenu, zanieczyszczenie wód gruntowych i powierzchniowych, erozja gleby, zniszczenie habitatów przyrodniczych oraz degradacja krajobrazu.

Więcej

Skarga na czynności komornika

Chociaż nikt tego nie chce, niektórzy z nas mają niestety do czynienia z komornikami. Nie każdy jednak wie, że na jego działanie można złożyć skargę. Nie ma bowiem ludzi doskonałych i nikt nie jest nieomylny. Zdarzyć się może, że komornik wyda niewłaściwe postanowienie bądź nie podejmie pewnych niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowej egzekucji działań. Co wtedy możemy zrobić?

Więcej

Zaspokojenie potrzeb rodziny w sytuacji, gdy nie ma dzieci

Zadano mi kiedyś pytanie, czy można wnieść roszczenie przeciwko współmałżonkowi o zaspokojenie potrzeb rodziny w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają wspólnego potomstwa.

Przypominam, że roszczenie tego typu ma miejsce, gdy jedno z małżonków nie dokłada się do utrzymania rodziny. W takiej sytuacji sąd ma prawo nakazać takiej osobie regularne wpłacanie określonej sumy pieniężnej na rzecz współmałżonka i do jego rąk, w ramach zaspokojenia potrzeb rodziny.


Roszczenie takie zgłaszane jest zazwyczaj wtedy, gdy małżonkowie zaczynają żyć w rozłączeniu.

Zabezpieczenie żądania alimentów

Więcej

Porwanie rodzicielskie, a uprowadzenie dziecka

W sytuacji gdy miedzy rodzicami wspólnego małoletniego dziecka dochodzi do sytuacji konfliktowych, zwłaszcza przy sprawie o rozwód czasami zdarza się że jeden z nich odbiera  dziecko drugiemu lub zabiera je ze wspólnego miejsca zamieszkania. Jeżeli obydwoje rodzice mają pełnie władzy rodzicielskiej, to sprawa uprowadzenia nie nosi cech przestępstwa i zaczyna podlega przepisom kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Aby można było stwierdzić , że dziecko zostało uprowadzone przez jednego z rodziców musi on mieć ograniczone prawa rodzicielskie przynajmniej w stopniu niepozwalającym mu na decydowanie o stałym miejscu pobytu małoletnie. 

Więcej

Zobowiązanie do protokołu a alimenty

Podejście do alimentów jest bardzo różne. Zdarza się, że strony chcą dofinansowywać dziecko, ale nie chcą by były to alimenty. Przykładowo: ktoś wyraża zgodę na obciążenie go alimentami na dziecko w wysokości 600 złotych. Oprócz tego, chce finansować aktywność sportową dziecka. Nie zgadza się, by dodatkowe środki były alimentami i by otrzymywał je rodzic mieszkający z dzieckiem. Chce, by kwoty te płacone były wprost osobie, która prowadzi treningi dziecka.

Czy tego typu stanowisko jest dla sądu wiążące? Czy istnieje szansa na uwzględnienie takiego oświadczenia rodzica, podczas wydawania wyroku dotyczącego alimentów?

Więcej

Śmierć dłużnika alimentacyjnego a odzyskanie alimentów

Po rozwodzie pan Pan J, miał płacić alimenty na rzecz dwóch synów. Płacił niestety tylko część, a pozostałość tworzyła rosnący dług. Gdy zmarł, okazało się, że przedtem ożenił się i założył nową rodzinę. Czy dług alimentacyjny zaciągnięty przez pana Jacka obciąży jego spadkobierców, m.in. jego nową małżonkę?

W niniejszym wpisie odpowiem na pytanie czy możliwe jest domaganie się alimentów od spadkobierców zmarłego dłużnika alimentacyjnego.

Więcej

Przesłanki uznania za winnego w rozkładzie pożycia małżeńskiego - wina w rozwodzie - przykłady

Poniżej przedstawiono wyliczenie przesłanek, które skutkują uznaniem winny za rozkład pożycia małżeńskiego. Wyliczenie to, zostało sporządzone na podstawie orzecznictwa Sądu Najwyższego, zostało  potraktowane w sposób bardzo skrótowy. Katalog przyczyn z powodu których Sad może przypisać winę za rozkład pożycia małżeńskiego jest otwarty. Wyliczenie jest przykładem najczęściej występujących przyczyn uznania za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego:


Więcej

Rozwód, Orzeczenia Sądu Najwyższego, Wina, Zdrada Małżeńska, Rozwód z Winy, Z Orzekaniem o Winie

Cudzołóstwo może być podstawą udzielenia rozwodu bez względu na czas, kiedy je popełniono, jeżeli było ono przyczyną lub choćby jedną z przyczyn rozkładu pożycia stron (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19.12.1950r., sygn. Akt: C 347/50).


Związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28.9.2000 r., sygn. Akt: IV CKN 112/00).


Sąd Najwyższy zajął w orzeczeniu z dnia 26 marca 1952 roku (C 813/51, NP 1953, nr 5, s. 82), w którym czytamy: "Związanie się małżonka z inną osobą węzłem uczuciowym, w którym wprawdzie nie dochodzi do cudzołożnych stosunków, ale któremu towarzyszą wyznania miłości i pocałunki, może być odczute przez drugiego małżonka jako podrywanie, a nawet zerwanie więzi uczuciowej i moralnej, która łączyła małżonków, i może być zależnie od okoliczności, uznane za ważną przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego". Podkreślić należy także, że nawet fakt jednorazowej zdrady małżeńskiej może być przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego, co znalazło potwierdzenie w orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 1951 roku (C 667/50, OSN 1953, poz. 9)

Więcej