Porady online - Strona 12

Podział Majątku, Rozwód – Co nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, czyli czym nie trzeba się dzielić w sprawie o podział majątku z drugim małżonkiem

Do majątku osobistego małżonka wchodzą przedmioty wymienione w przepisie art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oznacza to, że przedmiotowe składniki mieszczące się w kategoriach znajdujących się poniżej nie podlegają rozliczeniu w podziale majątku, a drugiemu z małżonków nie należy się roszczenie z ich tytułu.

Więcej

Rozwód - Udział detektywa w sprawie rozwodowej

Czy w sprawach o rozwód ma sens korzystanie z dowodów pochodzących z czynności detektywistycznych?

Na początek zaznaczę, że za formalny środek dowodowy w sprawie rozwodowej uważa się końcowy raport sporządzany przez detektywa. W raporcie tego typu zawarta jest dokumentacja czynności dokonanych przez detektywa, w tym materiał zdjęciowy. Zdarza się, że detektyw przesłuchiwany jest w charakterze świadka. Może on występować jako świadek w danej sprawie. 

Więcej

Zwrot nienależnie pobranego świadczenia z ZUS (świadczenie nienależne) – Odwołanie od decyzji ZUS

ZUS obecnie szuka wielu sposobów oszczędności, co jest faktem powszechnie znanym. Szuka ich między innymi w wypłacanych ludziom świadczeniach. ZUS coraz częściej wszczyna kontrolę przeciwko osobom którym wypłacał wcześniej świadczenia. Po kontroli z reguły też zobowiązuje do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Często są to znaczne kwoty, gdyż obejmują pewien okres czasu w którym świadczenia były pobierane, może to być kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Są to z reguły kwoty rzędu od kilku tysięcy złotych, do nawet kilkuset tysięcy złotych. Klasykiem jest kontrola z ZUS i żądanie zwrotu rzekomo nienależnie pobranego zasiłku chorobowego, czy macierzyńskiego. Poza tym nienależnie pobranymi świadczeniami z ZUS mogą być: zasiłki, emerytury, świadczenia opiekuńcze, rehabilitacyjne, postojowe. Osoba zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia zobowiązana jest do jego zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami zgonie z przepisami Kodeksu Cywilnego.

Więcej

Utrata prawa jazdy za nie płacenie alimentów

W wypadku gdy zobowiązany do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku istnieje możliwość wnioskowania o odebranie mu prawa jazdy. Warto pamiętać, iż uporczywe nie płacenie alimentów jest przestępstwem ściganym z art. 209 k.k.  Uprawnionymi do złożenia wniosku o odebranie uprawnień do kierowania pojazdami jest odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta jako organ reprezentujący fundusz alimentacyjny ( wierzyciel) działający przeciwko dłużnikowi ( zobowiązanemu do płacenia alimentów )

Więcej

Apelacja od wyroku w sprawie z ZUS - jak napisać i czy warto?

Osoby, które przegrały sprawę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w sądzie, często zastanawiają się, czy warto składać apelację. Apelacja od wyroku w sprawie z ZUS może być skutecznym narzędziem do zmiany niekorzystnego orzeczenia, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak napisać apelację od wyroku w sprawie z ZUS i czy warto się na nią decydować? Poniższy artykuł odpowiada na te pytania i przedstawia kluczowe informacje na temat tego procesu.


Więcej

Wniosek o zatarcie skazania w KRK – jak napisać i kiedy można złożyć?

Więcej

Jak napisać wniosek o dozór elektroniczny - wniosek o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Więcej

Odroczenia wykonania kary

Więcej

Rozwód z cudzoziemcem / obcokrajowcem w Polsce

Najczęściej występuje sytuacja gdy obywatele polscy wzięli ślub w Polsce, następnie wyjechali za granicę i chcą wziąć rozwód w Polsce. Rzeczą oczywistą jest, że rozwód w Polsce jest o wiele tańszy zarówno jeżeli chodzi o koszty sądowe jak i koszty wynajęcia adwokata. Z tego względu najczęściej małżonkowie decydują się na sprawę w Polsce. Oczywiście jak najbardziej obywatele polscy mieszkający na stałe za granicą mogą wziąć rozwód przed sądem polskim.

Więcej

Przedawnienie roszczeń z tytułu naprawienia szkód górniczych

W wyniku ruchu zakładu górniczego ( kopalni ) może dojść do powstania szkód górniczych. Za naprawienie szkody odpowiada przedsiębiorca w wyniku którego działań doszło do powstania szkody, jeśli nie można go ustalić, to jest to przedsiębiorca który w momencie ujawnienia szkody ma prawo prowadzenia wydobycia na terenie na którym doszło do ujawnienia szkody górniczej.  Gdyby nie można było ustalić według powyższych zasad odpowiedzialnego podmiotu, to za szkodę odpowiada skarb państwa. 


Więcej