Porady online - Strona 10

Odszkodowanie za Szkody górnicze, a nowy właściciel nieruchomości

Zgodnie z przepisami ustawy - Prawo Geologiczne i Górnicze właściciel nieruchomości może żądać naprawienia szkody wyrządzonej ruchem zakładu górniczego    ( Kopalni ). Mało osób nie zdaje sobie sprawy, iż nowy właściciel nieruchomości na której nastąpiła szkoda nie może wystąpić z żądaniem naprawienia szkody górniczej...

Więcej

Śmierć małżonka w trakcie sprawy rozwodowej

Zdarza się tak, że postępowanie sądowe w sprawie o rozwód ciągnie się latami. Jest to czas na tyle długi, że w życiu małżonków może zajść wiele zmian. Niestety, może nawet dojść do śmierci jednego z nich. Jak wygląda w takiej sytuacji dalsze postępowanie rozwodowe? Jakie skutki prawne tworzy taka sytuacja jeśli chodzi o dziedziczenie po zmarłym?

Gdy w trakcie postępowania rozwodowego jeden z małżonków umiera sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. Zakończenie sprawy rozwodowej ma miejsce tylko wtedy, gdy wyrok sądowy jest prawomocny. Tak więc jeśli małżonek umiera po wydaniu wyroku przez sąd I Instancji, a przed wydaniem go przez sąd II Instancji, w razie wniesienia apelacji sąd II Instancji umorzy sprawę, a wydany wyrok zostanie uchylony.

Więcej

Rozwód z osobą pozbawioną wolności

Ostatnio zetknąłem się z sytuacją, w której kobieta chciała rozwieść się z mężem odbywającym w zakładzie karnym karę pozbawienia wolności.


Czy fakt, że mąż znajduje się właśnie tam ma jakiś wpływ na sprawę rozwodową? Jak prowadzone są tego typu sprawy? Czy pozbawienie wolności wpływa jakoś na winę za rozkład pożycia?

Oto pytania, na które odpowiem w poniższym wpisie.


W zakresie samej procedury rozwodowej, fakt, że jeden z małżonków jest pozbawiony wolności, nie ma większego znaczenia.

Właściwym do rozpoznania sprawy sądem będzie sąd przypisany do ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.

W pozwie rozwodowym należy podać adres, pod którym aktualnie przebywa współmałżonek, czyli adres jednostki penitencjarnej.

Więcej

Jak napisać skuteczną skargę do UODO?


Więcej

Zadośćuczynienie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 15 lipca 2015 roku matka dziecka została zobowiązana do zapłaty na rzecz ojca łącznej kwoty 5.000 złotych tytułem zadośćuczynienia za utrudnianie przez nią kontaktów z dzieckiem za rok takiego zachowania. Oznacza to rewolucje w zakresie egzekwowania/utrudniania kontaktów z dzieckiem prze jednego z rodziców, z reguły przez matkę dziecka.

Więcej

Gdy dziecko kończy 18 lat w trakcie rozwodu

W chwili, gdy sąd I Instancji wydawał wyrok w sprawie o rozwód, jedno z dzieci rozwodzącej się pary nie osiągnęło jeszcze pełnoletniości. Obowiązkiem sądu było więc wydanie rozstrzygnięć dotyczących dziecka w zakresie władzy rodzicielskiej, alimentów i kontaktów. Sąd zrobił co do niego należało. Wyrok w całości zaskarżyły obie strony. Skutkiem tego, odłożona została w czasie prawomocność wszystkich punktów wyroku. Zanim sąd apelacyjny wyznaczył termin rozprawy, jedno z dzieci osiągnęło dorosłość.

Więcej

Eksmisja małżonka w wyroku rozwodowym

W czasie trwania procesu rozwodowego można żądać eksmisji małżonka, jednakże tylko i wyłącznie w wyjątkowych wypadkach.  Chodzi tu o sytuacje, gdy jeden z małżonków w sposób rażąco naganny uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. W takiej sytuacji Sąd rozwodowy może orzec eksmisję na wniosek drugiego małżonka.

Więcej

Dług małżonka a rozdzielność majątkowa

Jednym z najczęstszych powodów ustanowienia ustroju rozdzielności majątkowej między małżonkami są zobowiązania jednego z nich.


Czy każdy dług zaciągnięty bez wiedzy współmałżonka warunkuje ustanowienie przez sąd przymusowej rozdzielności majątkowej?


Jak wygląda sprawa długów dotyczących działalności gospodarczej jednego małżonka?

Wiele osób wie, że w sytuacji zaciągania przez jednego z małżonków ryzykownych zobowiązań, drugi małżonek ma pewne pole do działania. Mniej osób wie, jakie konkretnie działania należy podjąć w takiej sytuacji. Część osób wie, że prawo przewiduje rozwiązanie w postaci przymusowego ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd. Ustanowienie to może nawet działać wstecznie do daty wniesienia powództwa.

Więcej

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - Odwołanie od Decyzji ZUS

W przypadku gdy złożyliśmy wniosek do ZUS o przyznanie nam świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, to ZUS wydaje Decyzję na podstawie orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS, bądź Orzeczenia Komisji Lekarskiej ZUS, jeśli został złożony sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Od takich orzeczeń bardzo wiele zależy, mają one ogromny wpływ na nasze życie. Końcowa decyzja ZUS jest zawsze o takiej treści jaka wynika z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS. Od orzeczenia lekarza orzecznika można wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Sprzeciw jest rozpoznawany przez Komisję Lekarską ZUS. Sprzeciw wniesiony po terminie pozostaje bez rozpoznania. Od orzeczenia Komisji Lekarskiej ZUS nie przysługuje już odwołanie. Odwołanie przysługuje od końcowej decyzji ZUS wydanej na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ZUS. 


Więcej

Alimenty ponad żądanie pozwu

Więcej