Porady online - Strona 13

ILE KOSZTUJE ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA?

Więcej

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności - wzór

Orzeczenie o niepełnosprawności jest kluczowym dokumentem dla osób, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Czasem jednak decyzja komisji orzekającej może być niesprawiedliwa lub nieadekwatna do stanu zdrowia wnioskodawcy. W takiej sytuacji warto złożyć odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. W tym artykule znajdziesz szczegółowe informacje, jak napisać skuteczne odwołanie, a także wzór pisma

Więcej

Rozwód i podział majątku, a kredyt hipoteczny

W momencie prawomocności wyroku w sprawie o rozwód lub separacje, czyli po 21 dniach jeżeli nikt nie wniósł apelacji ustaje ustrój wspólności majątkowej małżonków. Jeżeli obydwie strony są zgodne, to mogą podzielić majątek w sprawie rozwodowej, jeżeli istnieje co do tego spór, to należy założyć sprawę o podział majątku po rozwodzie. Tak czy inaczej majątek wspólny można podzielić,  jednakże kredytu hipotecznego już nie. Dla instytucji bankowej byli małżonkowie zawsze będą współkredytobiorcami. Banku nie interesuje, że kredyt hipoteczny jest zaciągany w trakcie trwania małżeństw czy przed nim.  Po rozwodzie jak i podziale majątku obydwoje byli małżonkowie odpowiadają solidarnie za dług. W przypadku podziału majątku i przyznania nieruchomości jednemu z małżonków, drugi z nich dalej jest dłużnikiem solidarnym z tytułu zaciągniętej hipoteki.

Więcej

Historia budynku Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim

Dzisiejszy budynek Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim położonego przy ulicy Sądowej 3 jest pozostałością po zabudowie klasztornej Franciszkanów-Minorytów, którzy przybyli do miasta w połowie XIII wieku. Do budynku przylega kościół Ewangelicko-Augsburski. 

Więcej

Upadłość Konsumencka 2025 - Jak Ogłosić Upadłość Konsumencką? Jak napisać wniosek?

Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć gdy dłużnik staje się całkowicie niewypłacalny. Niewypłacalność oznacza, że dłużnik nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych przez minimum trzy miesiące. Upadłość konsumencka wchodzi również w grę, gdy długi osoby, która stara się o upadłość przekraczają jego majątek przez minimum okres dwóch lat. Ogłoszenie upadłości dłużnika jest dla niego szansą, aby rozpocząć od nowa swoją sytuację ekonomiczną, tzw. rozpoczęcie od czystej karty. Upadłość daje możliwość umorzenia zobowiązań finansowych, nie oznacza to, że następuje to z automatu. Należy spełnić odpowiednie warunki i przejść dość zawiłą i złożoną procedurę. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik traci swój majątek, jeśli taki posiada. Środki uzyskane z tego majątku zostają przeznaczone na zaspokojenie roszczeń wierzycieli przez syndyka. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej chroni dłużnika przed egzekucją komorniczą, windykacją należności, ograniczona jest również możliwość zakładania spraw sądowych przeciwko dłużnikom. Od momentu ogłoszenia upadłości nie lecą odsetki. Upadłość konsumencka chroni również dłużnika przed utratą miejsca zamieszkania przez okres dwóch lat.

Więcej

Jak odwołać się od decyzji ZUS? Praktyczny poradnik krok po kroku

Decyzje wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie zawsze są korzystne dla ubezpieczonych. W przypadku, gdy osoba otrzyma niekorzystną decyzję, ma prawo się od niej odwołać. Warto wiedzieć, jak odwołać się od decyzji ZUS, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Poniższy poradnik krok po kroku pomoże w przygotowaniu skutecznego odwołania.

Więcej

Procedura dochodzenia szkód górniczych

Więcej

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS - wzór oraz podstawowe informacje

W przypadku niekorzystnej decyzji ZUS można od niej się odwołać. Chociaż niekorzystna decyzja ZUS może wydawać się ostateczna, w rzeczywistości tak nie jest. Jeśli otrzymamy decyzję negatywną, mamy prawo odwołać się od decyzji organu rentowego. Innymi słowy, na odmowie przyznania świadczenia sprawa się nie kończy. Aby walczyć o swoje prawa musimy złożyć odwołanie do Sądu za pośrednictwem ZUS. Wszyscy ubezpieczeni, którzy nie zgadzają się z decyzją ZUS, mogą złożyć odwołanie w Sądzie. ZUS może również po otrzymaniu odwołania zmienić decyzję jeśli uzna że jest wadliwa, wtedy sprawa nie trafia do Sądu, jednakże występuje to sporadycznie.

Więcej

Adwokat z urzędu

W przypadku, gdy strona chce dochodzić swoich praw w Sądzie, a nie stać jaj na skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcy prawnego, to może ona złożyć wniosek o przydzielenie jej profesjonalnego pełnomocnika z urzędu. Zgodnie z obowiązującą procedurą postępowania cywilnego, strona może wnieść o przyznanie jej adwokata lub radcy prawnego z urzędu ( pełnomocnika ). Strona której taki pełnomocnik zostanie przyznany nie musi płacić mu honorarium, gdyż koszty jego ustanowienia ponosi skarb państwa lub strona przeciwna która przegrała proces.

Więcej

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności punkt 7 wzór

Orzeczenie o niepełnosprawności może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie i zapewnić wsparcie finansowe oraz rehabilitacyjne. Ważne jest, aby znać swoje prawa i w razie potrzeby ubiegać się o odpowiedni stopień niepełnosprawności. Szczególnie istotny jest punkt 7 orzeczenia, dotyczący konieczności sprawowania opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Brak tego zapisu może znacząco wpłynąć na uprawnienia osoby z niepełnosprawnością oraz jej opiekunów, dlatego w przypadku jego nieuwzględnienia warto złożyć odwołanie. Jego obecność w orzeczeniu może mieć kluczowe znaczenie dla osoby niepełnosprawnej, ponieważ daje dostęp do szeregu ułatwień i wsparcia.

Więcej